9-edikes vagyok, és néhány fizika feladatban kéne segíteni. Megoldások megvannak hozzá a levezetést kéne elmagyarázni! (? )


1.)egy repülőgép egyenletesen gyorsulva a felszállópálya feléig a felszálláshoz szükséges 80% ot éri el. a pálya hányadrészében éri el a felszálláshoz szükséges sebességet?

megoldás: 78.1%


2.)követ kútba ejtünk. A kő koppanását az ejtéstől számított 7,7 s múlva halljuk. a hang sebessége 340 m/s. milyen mély a kút?

megoldás: ~244m


3.)hányadik emeletről esett le az a virágcserép, amely az 5. emeleti lakás ablaka előtt 0,12 s alatt haladt el. az emeletek magassága 3m, az ablakoké 1,2m. A közegellenállás elhanyagolható.

megoldás: a 7. emeletről


4.) egy 7,5 méter hosszú zsineg egyik végére és ettől a végétől 3 méterre egy-egy követ erősítettünk. A zsineg másik végét megfogva, majd elengedve, a köveket egy hídról a folyóba ejtjük. A két kő csobbanása között 0,15 s időt mérünk. A közegellenállástól eltekintünk. Milyen magasan van a híd a víz felett?

megoldás: 26,02 m



2014. nov. 15. 12:42
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Először írd föl a mozgásegyenleteket,

Onnan már általában adja magát, hogy mit kell csinálni.


1. feladat:

Bontsuk két részre a dolgot.

1. 0 és 0,8v között az alábbi egyenleteket tudjuk felírni:

s = a/2*t^2

0,8v = a*t


2. 0 és v között

s' = a/2*t'^2

v = a*t'


------------


s'-t szeretnénk kiszámolni.

t' = v/a

behelyettesítve:

s' = a/2*(v/a)^2 = v^2/(2a)


A v^2/(2a) -t kell kifejeznünk az első rész egyenleteiből.


t = 0,8v/a

beírva az első egyenletbe:


s = a/2 * 0,8^2*v^2/a^2


s = 0,8^2 * v^2/(2a)


Vagyis v^2/(2a) = s/(0,64) = 1,5625 s

Ez a 2s teljes pályának a 1,5625 s / 2s *100% = 78,1%


------------------------

2. A mozgás két részből áll

1. Szabadesés a kút aljáig


s=g/2*t^2

t = gyök(2s/g)


2. Amíg a hang a kút aljáról felér

s = v*t'

t' = s/v


t+t' = 7,7

s-et kell kiszámolni ez egy másodfokú egyenlet, amit biztos meg tudsz oldani.


----------------------------

3. Az ablak 1,2 m és 0,12s alatt megy el az ablak előtt.


Tegyük fel, hogy v sebességgel ért az ablak tetjéhez.

Ekkor az egyenlet:


s = v*t+g/2*t^2


Itt s=1,2m, t=0,12s v-t ki tudjuk számolni.


1,2 = v*0,12 + 5 * 0,12^2

1,128 = 0,12*v

v= 9,4



Milyen magasról esett le, hogy ennyi sebességet tudott összeszedni?


v = g*t

t = v/g = 0,94s


Ezalatt s = g/2*t^2 utat tett meg.

s = 5*0,94^2 = 4,418 m


Mivel az ablak az 5-en van, és 1 emelet az 3méter, ezért az ablak tetejétől fölfele 4,4m az kb a 7. emelet.


------------------------

4. Legyen a híd h magas.

h-4,5 magasból esik az egyik kő és h-7,5 magasból a másik. Hogy egyszerűbb legyen számolni legyen x = h-4,5.

Így Az egyik x a másik x+3 magasból esik le.



s = g/2*t^2


t = gyök(2s/g)


gyök(2x/g) + 0,15 = gyök((2x+6)/g)


Két négyzetreemelés után ez x-ben másodfokú lesz.

2014. nov. 15. 16:59
 2/3 A kérdező kommentje:
Azt a kutyafáját gyönyörű válasz :) adom a zöldet, gratulálok
2014. nov. 16. 14:01
 3/3 anonim ***** válasza:

Az elsőt meg lehet úszni kevesebb számolással is.


0,8*v = g*t

v = g*t'


Beírva a v-t az első egyenletbe

0,8*g*t' = g*t

t' = 1/0,8 * t


s = g/2*t^2

s'= g/2*(t')^2


s' = g/2*1/0,8^2*t^2 = 1/0,64 * (g/2*t^2) = 1/0,64 *s

2014. nov. 16. 16:12