Kémia házi valaki segítene?

Hány dm3 1,16 g/cm3 sűrűségű, 27 tömeg%-os salétromsavoldat és víz szükséges 4 dm3 1,115 g/cm3 sűrűségű, 20 tömeg%-os salétromsavoldat készítéséhez?
2010. jan. 27. 15:42
 1/5 anonim ***** válasza:

konkrét szám érdekel vagy elég a levezetés?


W = az oldat tömegszázalékos összetétele

m1 = 1,16 * V1

W1 =27%


m2 (víz) = m3-m2

w2 (víz) = 0


m3 (oldat) = 1,115 * 4


keverési egyenlet: m1W1 + m2W2 = m3W3

mivel W2 = 0:

m1W1 = m3W3--> m1 = m3w3/w1


m1 ismeretében már könnyen meghatározható az oldat térfogata:)


Ez az egyenlet a keverési egyenlet, amit elég sokrétűen lehet használni:))

2010. jan. 27. 17:35
 2/5 anonim ***** válasza:

amit szeretnénk: 4000 cm3 1,115 g/cm3 sűrűségű salétromasav -> 4460 gramm (20%-os oldat)


ez összeáll:

x gramm 27 %-os oldatból és

4460-x 0%-os oldatból(víz)


erre felírsz egy egyenletet:

27x + (4460-x)*0 = 4460*20

rendezve x= 3303,7 gramm (27%os oldat)-> 1156,3 g víz

ezeknek a térfogata (osztok a sűrűséggel) 2,848 dm3 (27%os) 1,156 dm3 víz

2010. jan. 27. 17:41
 3/5 A kérdező kommentje:

hellosztok, köszi a választ de nem értem ezeket :O az első válaszban nem értem a jelöléseket meg mi mi... mert mi másféle jelölésekkel tanultuk így gőzöm sincs melyik mit jelent nálad.

2. kommentnél meg miből jött az a 4460? meg azt se értem hogy a többi számítás miből jött.

2010. jan. 27. 18:42
 4/5 anonim ***** válasza:

első vagyok

bocsánat a jelölésekért, azért használtam ezeket mert a szakmában a tömegszázalékot m/m% helyett W%-kal jelöljük:))


Nah akkor ,ég 1x:

készítendő 4 dm3 (azaz 4000 cm3) 1,11g g/cm3 sűrűségű, 20m%-os salsav oldat.

Az oldat tömege: m= ró*V = 1,115*4000= 4460 g

Ebben az oldott anyag tömege: 4460*0,2 =892 g


Azt kell kiszámolni hogy mekkora tömegű 27%-os oldatban van 892 g salétromsav

m (27%os) = 892/0,27 = 3303,70 g

Ennek a térfogata: V=m/ró = 3303,76 / 1,16 =2848 cm3 = 2,848 dm3


A szükséges víz tömegét a két oldat tömegének különbsége adja: 4460 - 3303,7 =1156,3 g víz

V víz = 1156,3/1 = 1156,3 ~ 1,156 dm3 víz szükséges

2010. jan. 28. 17:07
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm így már érthető:)
2010. jan. 28. 20:13