2-es pH-jú oldatot szeretnénk készíteni sósavból, illetve hangyasavból. Hogyan kell ezt megoldani?


a, milyen koncentrációjúnak kell lennie a sósavnak, illetve a hangyasavoldatnak, hogy a pH-ja 2 legyen?

b, hogyan kell elkészíteni 500 cm^3 2-es pH-jú oldatot, ha csak 2 mol/dm^3 sósav, illetve 2 mol/dm^3 koncentrációjú hangyasavoldat áll rendelkezésünkre?

(a hangyasav savállandója: Ks=1,77*10^-4)


sosem csináltam még ilyen feladatot, hozzá sem tudok kezdeni :(



2014. nov. 2. 20:16
 1/1 anonim válasza:

a. HCl-oldat esetében:

c=1*10^-2 mol/dm˘3

A HCl erős sav, ebből adódóan tudjuk, hogy 1mol HCl 1mol H˘+-t ad le.

HCOOH esetében:

HCOOH = HCOO˘- + H˘+

k...c.....-........-..

d..-10^-2...+10^-2...+10^-2..

v..c-10^-2...10^-2....10^-2...

Ks=1,77*10^-4=(1*10^-2)^2 / c-1*10^-2

C=0,575 mol / dm˘3

b.

n=c*v=0,5dm^3*1*10^-2=5*10^-3

1dm˘3--->2mol HCl

x dm^3<----5*10^-3mol

x=2,5*10^-3 dm^3 -t kell vízzel 500 cm^-re higítani.


HCOOH = HCOO^- + H^+

k..2.....-........-..

d.-x.....+x.......+x..

v.2-x....x.........x..


1,77*10^-4= x^2 / 2-x

x=0,0187 mol / dm^3


0,0187 mol H^+ <----- 1dm^3

5*10^-3 mol H^+ -----> 0,267 dm˘3=267 cm^3-t kell vízzel 500cm^3-re higítani.

2021. ápr. 16. 19:44