lg(x-9)+lg(2x-1)=2 ez lenne az de sehogy sem tudom mgcsinálni.kérem valaki vezesse le nekem :) köszönöm :)2014. okt. 30. 17:06
1/4 anonim válasza:
Kikötés
x-9>0
x>9
és
2x-1 > 0, de ez teljesül az előbbi miatt.
Közös log alá hozva:
lg (x-9) / (2x-1) = 2
10-re emelve mindkét oldalt
(x-9) / (2x-1) = 100
Felszorzol 2x-1-el és megoldod az egyenletet.
A végén ellenőrizd, hogy megfelel-e a kikötésnek.
2/4 anonim válasza:
Szerintem nem tört, hanem szorzat logaritmusa:
lg(x-9)*(2x-1) = lg 100
(x-9)*(2x-1) =100
2xnégyzet-18x-x+9 = 100
2xnégyzet-19x-91 = 0
x egy kettő =19 plusz-minusz négyzetgyök (361+364)/4
4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget :)
2014. okt. 30. 18:49