Distance10 kérdése:

Tudnátok segíteni a Matek házimban? Logaritmusról lenne szó!

lg(x-9)+lg(2x-1)=2 ez lenne az de sehogy sem tudom mgcsinálni.kérem valaki vezesse le nekem :) köszönöm :)

2014. okt. 30. 17:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Kikötés

x-9>0

x>9


és

2x-1 > 0, de ez teljesül az előbbi miatt.


Közös log alá hozva:


lg (x-9) / (2x-1) = 2


10-re emelve mindkét oldalt


(x-9) / (2x-1) = 100


Felszorzol 2x-1-el és megoldod az egyenletet.

A végén ellenőrizd, hogy megfelel-e a kikötésnek.

2014. okt. 30. 17:13
 2/4 anonim ***** válasza:

Szerintem nem tört, hanem szorzat logaritmusa:

lg(x-9)*(2x-1) = lg 100

(x-9)*(2x-1) =100

2xnégyzet-18x-x+9 = 100

2xnégyzet-19x-91 = 0


x egy kettő =19 plusz-minusz négyzetgyök (361+364)/4

2014. okt. 30. 17:21
 3/4 anonim ***** válasza:
Igazad van.
2014. okt. 30. 18:38
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget :)
2014. okt. 30. 18:49