Citrancs:) kérdése:

Metánt és oxigént tartalmazó standard állapotú (25°C; 0,1 MPa) fűtőgázból 0.6 m3-t elégetve 4457,5 kJ hőt nyerünk. Mennyi a fűtőgáz metán tartalma térfogat%-ban kifejezve?


H2O(f) képződéshője -285,8 kJ/mol

CO2(g) képződéshője -393,3 kJ/mol

CH4(g) képződéshője 74,9 kJ/mol


A megoldás 20,4 térfogat% - A kérdés, hogy ez hogy jön ki?



2014. okt. 29. 14:47
 1/2 Silber ***** válasza:

Hess tételét kell alkalmazni az elégett fűtőgáz mennyiségének meghatározásához. Ha megvan az anyagmennyisége, az ideális gázegyenlet alapján megadható a térfogatszázalékos összetétel.

CH4 + 3O2 -> CO2 + 2H2O

ΔrH=[2*(-285,8)+(-393,3)]-[74,9]=-1039,8 kJ


1039,8 kJ energia szabadul fel 1 mol metán elégetésekor

4457,5 kJ energia szabadul fel x mol metán elégetésekor

____

x=4457,5*1/1039,8=4,29 mol metánt égettünk el


pV=n(ö)RT

n(ö)=pV/(RT)=10^5*0,6/(8,314*298)=24,22 mol gáz


Mivel ideális gázok esetén %(V/V)=%(n/n), így:

%(V/V)(CH4)=4,29/24,22*100=17,71% CH4

2014. okt. 29. 16:34
 2/2 A kérdező kommentje:
Későn ugyan, de köszönöm! :)
2015. jan. 19. 12:22