H2O(f) képződéshője -285,8 kJ/mol
CO2(g) képződéshője -393,3 kJ/mol
CH4(g) képződéshője 74,9 kJ/mol
A megoldás 20,4 térfogat% - A kérdés, hogy ez hogy jön ki?
2014. okt. 29. 14:47
1/2 Silber válasza:
Hess tételét kell alkalmazni az elégett fűtőgáz mennyiségének meghatározásához. Ha megvan az anyagmennyisége, az ideális gázegyenlet alapján megadható a térfogatszázalékos összetétel.
CH4 + 3O2 -> CO2 + 2H2O
ΔrH=[2*(-285,8)+(-393,3)]-[74,9]=-1039,8 kJ
1039,8 kJ energia szabadul fel 1 mol metán elégetésekor
4457,5 kJ energia szabadul fel x mol metán elégetésekor
____
x=4457,5*1/1039,8=4,29 mol metánt égettünk el
pV=n(ö)RT
n(ö)=pV/(RT)=10^5*0,6/(8,314*298)=24,22 mol gáz
Mivel ideális gázok esetén %(V/V)=%(n/n), így:
%(V/V)(CH4)=4,29/24,22*100=17,71% CH4
2/2 A kérdező kommentje:
Későn ugyan, de köszönöm! :)
2015. jan. 19. 12:22