Mikor indult a kisrepülőgép?

A Budapest -Ferihegy és a bulgáriai Várna közötti repülőút 750 km hosszú.A Ferihegyről Várnába tartó 450km/h átlagsebeséggel haladó sportrepülőgép és a magyar idő szerint 17 órakor Várnából Ferihegyre induló 900km/h átlagsebességű utasszállító repülőgép 17 óra 40 perckor egyszerre halad át Szeged felett.
2014. okt. 19. 12:52
 1/3 anonim ***** válasza:

1.) Alakítsuk át a gépek km/órában megadott sebességét km/perc mértékegységre.

1 perc 1 órának a 60-ad része, tehát 60-ad annyi km-t tesz meg a gép 1 perc alatt, mint 1 óra alatt:

- az utasszállító 900 km/óra; 900/60=15 km/perc átlag-sebességgel halad,

- a sportgép 450 km/óra; 450/60=7,5 km/perc átlag-sebességgel halad.


2.) a 17 órától 17:40-ig eltelt 40 perc alatt mekkora távot tett meg az utasszállító gép?

40 perc * 15 km/perc = 600 km-t.


3.) Ekkor Szeged felett van. Milyen messze van ex-Ferihegytől, azaz a Liszt Ferenc repülőtértől?

Mivel a teljes út 750 km, 750 km – 600 km = 150 km-re. Ahhoz, hogy találkozzanak, a sportgépnek ezt a 150 km-t kellett megtennie.


4.) Mennyi idő alatt tette meg a sportgép a 150 km-es távot?

150 km / 7,5 km/perc = 20 perc alatt.


5.) Mikor indult, ha 20 perces út után, 17:40-et mutat az óra?

17:40 - 0:20 = 17:20-kor.

2014. okt. 19. 15:17
 2/3 anonim ***** válasza:
Szerintem nem jó a megoldás.
2014. okt. 19. 18:58
 3/3 anonim ***** válasza:

Elnézést kell kérnem, tévedtem, mert azt feltételeztem, hogy egyszerre - ugyanazon időpontban - indul a két gép.

De ez nincs a feladatban, így a megoldásod jó.

2014. okt. 19. 21:25