Egy 5 % tömegszázalékos oldatot kell készítenem, de csak az oldandó anyag súlyát tudom, pl 5 kg víz, hogyan számolom ki az oldandó anyag súlyát, és az oldat súlyát?

2014. okt. 17. 20:25
 1/3 anonim ***** válasza:
TÖMEGSZÁZALÉK = OLDOTT ANYAG TÖMEGE / EGÉSZ OLDAT (=OLDOTT ANYAG + OLDÓSZER) TÖMEGE x 100
2014. okt. 17. 20:28
 2/3 A kérdező kommentje:
Bocsi, félreírtam csak az oldószer súlyát tudom.
2014. okt. 17. 20:29
 3/3 Silber ***** válasza:

20:28 már kifejtette, én csak átláthatóbb formában írom fel:

%(m/m)=m(oa)/m(o)*100

m(o)=m(oa)+m(osz)


Ha visszahelyettesítjük a II. egyenletet az I-be, a következőt kapjuk:

%(m/m)=m(oa)/[m(oa)+m(osz)]*100


Ezt kirendezve m(oa)-ra:

m(oa)=%(m/m)*m(osz)/[100-%(m/m)]


%(m/m) - az oldat tömegszázaléka (%)

m(oa) - az oldott anyag tömege (g)

m(osz) - az oldószer tömege (g)

m(o) - az oldat tömege (g)

2014. okt. 17. 21:36