2014. okt. 17. 20:25
1/3 anonim válasza:
TÖMEGSZÁZALÉK = OLDOTT ANYAG TÖMEGE / EGÉSZ OLDAT (=OLDOTT ANYAG + OLDÓSZER) TÖMEGE x 100
2/3 A kérdező kommentje:
Bocsi, félreírtam csak az oldószer súlyát tudom.
2014. okt. 17. 20:29
3/3 Silber válasza:
20:28 már kifejtette, én csak átláthatóbb formában írom fel:
%(m/m)=m(oa)/m(o)*100
m(o)=m(oa)+m(osz)
Ha visszahelyettesítjük a II. egyenletet az I-be, a következőt kapjuk:
%(m/m)=m(oa)/[m(oa)+m(osz)]*100
Ezt kirendezve m(oa)-ra:
m(oa)=%(m/m)*m(osz)/[100-%(m/m)]
%(m/m) - az oldat tömegszázaléka (%)
m(oa) - az oldott anyag tömege (g)
m(osz) - az oldószer tömege (g)
m(o) - az oldat tömege (g)