Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Punnnet táblát hogyan kell...

Punnnet táblát hogyan kell helyesen kitölteni? Sos segítség

Figyelt kérdés

Sziasztok, bioszbol nemsokara dolgozatot irunk es sajnos em ertem hogy a punnet tablat hogy kell kitolteni/ertelmezni!

Kerlek segitsetek,hozzatok peldakat ti hogyan toltitek ki es magyarazzatok el ha van ra idotok es kedvetek!:) nekem nagy nagy segitseg lenne.

Koszi

18/L


2014. okt. 16. 18:24
 1/2 anonim ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=jMeSm3_wb9A


ha nem tudsz angolul akkor is szerintem érthető, de a videó alapján el is magyarázom


Azért, hogy valós példát hozzak nálam nem Aa lesz a két allél hanem A0 -> vércsoport öröklődése


Szóval: ha a videót megállítod 1:00-nál láthatod hogy fel van rajzolva az anya és az apa génjei -> Anya is A0 meg apa is A0



ekkor fogod az egyik szülő alléljait és beírod a táblázat oszlopaiba/soraiba.Aztán, nyilván ugyanezt eljátszod a másik szülőnél is.


-azt, hogy melyik szülőt választod ki először mindegy.

-azt hogy a kiválasztott szülő alléljeit először az oszlopok címébe(fejlécébe) írod be vagy a sorokéba az is mindegy, általában az apa alléljeit szokták a sorokéba,az anyáét meg az oszlopokéba de mindkettő jó

-nyilván egy allél csak egy címbe(fejlécbe)kerüljön

-figyelj arra, hogy az oszlopcímbe(fejlécbe) csak az egyik szülő alléljei kerüljenek, míg a sorokéba csak a másiké.


ezt látod a videón 1:10-től 1:20-ig


utána 1:25-tól, 1:40 ig láthatod, hogyan kell kitölteni a táblázatot, szerintem elég egyértelmű (nyilván nem csak így lehet csinálni), ha kérdésed van szólj.


az én példámban a táblázat így nézne ki:


|A |0 |

-------------

|A |AA |A0 |

-------------

|0 |A0 |00 |



jelentése: videón 1:50-től


bal felső -> eredmény:AA-> a gyermek vércsoportja "A" lesz homozigótán


Bal alsó ->eredmény:A0-> a gyermek vércsoportja "A" lesz, heterozigótán (mert a 0-s vércsoport recesszív, csak akkor alakítja ki a rá jellemző vércsoportot ha mindkét allél 0-s)


jobb felső->eredmény:A0->ua mint előbb


jobb alsó->eredmény:00->a gyermek vércsoportja "0"-s lesz



azaz esélyek: két "A0"-s szülő esetén -> a gyermek 75%eséllyel A-s lesz, 25% eséllyel 0-s. (25% homozigóta A, 50% heterozigóta A, 25% 0-s)


genotípus arány: 1:2:1 (A:Aa:aa) ->videón 2:21-től

fenotípus arány: 3:1 (A:0)


remélem érthető volt, ha van még valami ami nem világos írj nyugodtan.

2014. okt. 16. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Hardy Weinberg ***** válasza:

Így általánosságban én sem tudom elmagyarázni ennél jobban: [link]

Ha tudsz angolul, olvasd át, aztán gyere vissza konkrétabb kérdésekkel.

Ha nem tudsz angolul, akkor a Punnett-tábla egy keresztezés kimenetelének jóslasára szolgáló ábra. A táblázat szélén jelöljük a szülők lehetséges alléljeit/allélkombinációit, a táblázat celláiban pedig az utódok lehetséges genotípusait.

2014. okt. 16. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!