A könyv szerint hamis, azt azonban nem írja, hogy miért. Ha beírom a számológépbe a két pozitív számot, akkor is kijön az ellentmondás. Ennek a konkrét levezetése kéne.
2014. okt. 16. 12:20
1/3 anonim válasza:
Akkor valamit rosszul ütöttél be; ha a=1 és b=2, akkor a bal oldal értéke gyök(1*1+2*2)=gyök(5), a jobb oldal értéke 1+2=3, és azt tudjuk, hogy gyök(5)=/=3, mivel 3=gyök(9)=/=gyök(5).
Matematikai bizonyíatás: emeljük mindkét oldalt négyzetre:
(gyök(a^2+b^2))^2=(a+b)^2
A bal oldalon "kiüti egymást" a kitevő és a gyök, a jobb oldalon pedig az ismert képlet alapján bontjuk fel a zárójelet (ÉS NEM TAGONKÉNT!!!):
a^2+b^2=a^2+2ab+b^2 /-a^2; -b^2
0=2ab
Ennek az egyenletnek csak akkor lesz megoldása, ha vagy a, vagy b, vagy mindkettő 0. Egyébként nem.
2/3 A kérdező kommentje:
Koszi a valaszt, ugy azt ortM, hogy szamologepbe beirva, kijott hogy nem egyenlo csak azt nem tudtam miert. Igy utolag mar egyertelmu, koszonom :D
2014. okt. 16. 19:59
3/3 anonim válasza:
Igaz, félreolvastam :) Örülök, hogy sikerült megérteni :)