Semmire nem megyek ezzel a feladattal. Tudnátok benne segíteni?

Adja meg a lg x^2 = 2 lg x egyenlet megoldáshalmazát!

2014. okt. 14. 20:04
 1/3 anonim ***** válasza:

Érettségi feladat, mi? :)


Kikötés: logaritmus csak pozitív számra van értelmezve, vagyis


x^2>0, ez x=0 kivételével mindig igaz lesz.

x>0, tehát x csak pozitív lehet.


A III. logaritmusazonosság miatt


lg(x^2)=lg(x^2)


Erről pedig látszik, hogy azonosság. Összevetve a kikötéssel, x>0 lesz a megoldás.

2014. okt. 14. 20:07
 2/3 anonim ***** válasza:

1gx*2=2*1gx: a feladat nem megoldható.

ha ezt leírod, szerintem majd elfogadja a tanár, mert én sem látok rá megoldást.

2014. okt. 14. 20:07
 3/3 anonim ***** válasza:

Valami itt szerintem kimaradt.

lg (x^2)

Erre gondolsz?

Mert erre tényleg azonosság lesz... persze akkor, ha x>0.

A logaritmusból ugyanis kiemelhető a belső függvény, és ez lesz belőle.


Ha nincs zárójel, akkor viszont mindig a függvény erősebb, tehát így kell értelmezni:

(lg x)^2.

Tehát:

lg x * lg x = 2 lg x

Ez egyszerűsíthető, ha lg x # 0, tehát x # 1:

lg x = 2

2014. okt. 14. 20:19