2*10^25(hatvany) db Ag atom hany kg?

Hany db atom van 14 g vasban?

Melyikben van tobb atom,2 g magneziumban vagy 2 g olomban?


12 g kalcium hany mol?

Ez a hazim.

Segitsetek,hogy mit miert ugy kell kiszamolni,mert nem ertem.



2014. okt. 12. 14:35
 1/2 A kérdező kommentje:
Nagyon nem ertem:(
2014. okt. 12. 18:52
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem érek rá mindet számolással együtt leírni, de a menetét leírom, illetve az 1.-t és 4.-et részletesen. Lehet, hogy a többi feladathoz a szöveg amit leírtam nem lesz annyira érthető, de remélem, hogy az 1. + 4. feladat részletes leírása mellett érthető lesz.


A kulcs, hogy tudd mit jelent a relatív/moláris atomtömeg, az Avogadro-szám és aránypár és a periódusos rendszerből le tudd olvasni a relatív/moláris atomtömeget.


1. 2*10^25 db Ag atom hány kg?

bármilyen anyagra igaz: 1 mol anyag = 6*10^23 db atom


Legyen x mol Ag atomunk, aránypárral kiszámoljuk x-et:

1 mol = 6*10^23

x mol = 2*10^25

Ezekből következik, hogy x/1=(2*10^25)/(6*10^23)

x = 2/6 * 10^2, tehát 1/3 * 100 = 100/3 mol Ag van


Legyen ez a 100/3 mol Ag y kg:

1 mol Ag = 108 g (periódusos rendszer: moláris vagy relatív atomtömeg)

100/3 mol = y g

Újabb aránypár:

y/108 = 100/3/1

y = 100/3 * 108 = 3600 g = 3,6 kg


2.

Tudod, hogy van 14 g vasad, periódusos rendszerből ki kell nézni, hogy 1 mol vas, hány g-nak felel meg. Ebből aránypárral ki tudod számolni, hogy hány mol vasad van.

Ezt követően megint az 1 molból kell kiindulni, mert tudod, hogy 1 mol anyag = 6*10^23 atommal (Ez az Avogardro-szám). Szintén aránypárral ki kell számolni, hogy ahány mol kijött az előbb, az hány db atomnak felel meg.


3. Ugyan így ki kell nézni a moláris tömegüket a periódusos rendszerből, ki kell számolni, hogy akkor az hány molnak felel meg és az annyi mol hány db atomnak felel meg, ha az 1 mol = 6*10^23 atom


4. Ca moláris tömege 40 g/mol

Tehát 1 mol Ca = 40 g

x mol Ca = 12 g

Aránypárt fel kell írni:

x/1 = 12/40 = 0,3

Tehát 12 g kalcium = 0,3 g


Máskor még szívesen segítek, de most nem érek rá többre!

Hajrá! :)

2014. okt. 12. 20:26