Hány oldalú az a konvex sokszög, amelyben az átlók száma 27?


Az összes többi feladatot tudtam, de ez megfogott.


Azt tudom, hogy úgy tudom kiszámolni az átlókat, hogy n(n-3)/2, de itt megakadok.


2010. jan. 23. 16:45
 1/4 anonim ***** válasza:

pedig innen már megy: n(n-3)/2 = átlók száma = 27


ez n-re egy egyenlet, amit megoldva kijön a megoldás


n(n-3)=54 -> n^ˇ-3n-54=0 ->n=9

2010. jan. 23. 16:53
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm, azt még megtennéd, hogy az egyenletet leírod részletesen? Mert tulajdonképpen annál akadtam meg.

Meg még azt nem értem, hogy miért nem kell 2-vel megszorozni?

2010. jan. 23. 17:13
 3/4 anonim ***** válasza:

ez nem nehéz, a képletből kijött, hogy az átlók száma n(n-3)/2, ami a feladat szövege szerin 27


n(n-3)/2=27 // mindkét oldalt beszorzom 2-vel


n(n-3)=54


itt most vagy azt csinálod, hogy kifejted ezt a másodfokú egyeneletet, és a megoldóképlettel megoldod, vagy másik megoldás, hogy megnézed az 54 hogy bontható fel két szám szorzatára, hogy az egyik 3mal kisebb, mint a másik (tehát n-re és n-3 ra)


megoldóképlettel:

n(n-3)=54 -> n^2-3n-54=0 -> n=[3+-gyök(9+4×54)]/2 ez két megoldás, de az egyik negatív, tehát az nem lehet, marad a pozitív, ahol a gyökös rész +szal van, ez kiszámolva n=9et ad.


az osztókat nézve: 54 osztópárjai:

1×54

2×27

3×18

6×9


ebből a 6 és 9 különbsége 3, tehát n=9re n(n-3)=9×6=54.

2010. jan. 23. 17:41
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon sokat segítettél (:
2010. jan. 23. 17:55