Mi az egyharmad alapú log x-3 függvény értékkészlete?

Előre is Köszi

2014. okt. 10. 19:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Gondolom:

[link]

2014. okt. 10. 20:09
 2/3 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, a hogy a függvény egyenlő egy k számmal:


log(1/3)[x-3]=k


Ezt az egyenletet fogjuk x-re rendezni. A jobb oldal: k=log(1/3)[(1/3)^k]:


log(1/3)[x-3]=log(1/3)[(1/3)^k


A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt


x-3=(1/3)^k /+3


x=(1/3)^k+3


Az a kérdés, hogy a jobb oldalon található kifejezés milyen k értékre lesz értelmezhető. Látható, hogy bármilyen szám írható k helyére, tehát ennek az értelmezési tartománya k€R.


Most térjünk vissza az eredeti egyenlethez:


log(1/3)[x-3]=k


Az előbb láthattuk, hogy bármilyen szám írható k helyére, vagyis itt is bármit írhatunk, és ha elvégezzük az egyenletet, akkor egy x-hez jutunk.


Tehát a függvény értékkészlete a valós számok halmaza.

2014. okt. 10. 20:49
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek :)
2014. okt. 10. 22:08