Hogy tudom az alábbi sorozatnak felírni az összegét? Egyáltalán lehetséges ez? 2^ (1/2+1/4+. +1/n^2)

(Tehát 2 az 1/2-ediken + az egy-negyediken + .... 1/n^2-on.)

2014. okt. 9. 11:21
 1/4 anonim ***** válasza:
pontosan mi a kitevő? a 4 és n^2 négyzetszám, de a 2 nem. És egyáltalán meddig megy n?
2014. okt. 9. 12:42
 2/4 anonim ***** válasza:

Gondolom 2^n*t szerettél volna írni.


Érdemes lenne a mértani sorozatokkal kapcsolatos dolfokat megnézned:


[link]

2014. okt. 9. 14:26
 3/4 A kérdező kommentje:

Jaj, elírtam! Szóval a kitevőben, a számláló mindig egy és a nevező pedig 2^n.


Több adatom nincs megadva. Akkor nem lehet felírni az összeget?

2014. okt. 9. 14:45
 4/4 anonim ***** válasza:

Amit linkeltem az előbb, az alapján felírható egy képlet, ami tetszőleges n egészre megadja a kifejezés értékét. Ha nem megy. Amit linkeltem, az alapján:


a[1]=1/2

q=1/2


Tehát a kitevőben szereplő tagok összege: (1/2)*((1/2)^n-1)/(1/2-1)=(1/2)*((1/2)^n-1)/(-1/2)=-(1/2)^n-1)=-(1/2)^n+1


Tehát, ha pl. n=10:


1/2+1/4+1/8+1/16+1/32+1/64+1/128+1/256+1/512+1/1024, ezt az összeget ki tudod számolni, közös nevezőre hozol, stb. Viszont ezt a "kínlódást" rövidíti le az előző képlet:


=-(1/2)^10+1=-1/1024+1=1023/1024


Tehát az eredeti kifejezés értéke n=10 esetén: 2^(1023/1024)=~1,99865.


Minél nagyobb n-et választunk, annál közelebb kerül a kitevő 1-hez, így a kifejezés értéke 2-höz.

2014. okt. 9. 15:04