3- gyök alatt3^x+1 mi az értelmezési tartománya?

2014. okt. 8. 16:02
 1/3 anonim ***** válasza:

Milyen szám írható x helyére, hogy a kifejezés értéke meghatározható legyen? Mivel itt nincs olyan művelet, ami kizána bármilyen x-et, ezért tetszőleges valós szám írható, tehát x€R, vagyis x eleme a valós számok halmazának.


Az értékkészlet már egy érdekes kérdés. Legyen a függvény értéke k:


3.gyök(3^x+1)=k /3. hatvány


3^x+1=k^3 /-1


3^x=k^3-1


Ennek a megoldása a logaritmus defiíciója szerint


x=log(3)[k^3-1]


Az a kérdés, hogy k helyére milyen szám írható, hogy a kifejezés értelmes legyen? Tudjuk, hogy a logaritmus csak pozitív számokra van értelmezve, így


k^3-1>0 /+1


k^3>1 /köbgyök


k>1, tehát az eredeti függvény értékkészlete x€]1;végtelen[


Szélsőértéke: nincs, mivel a 3^x függvénynek sincs.


Zérushelye nincs, mivel az értékkészlet ]1;végtelen[.


A függvény nem periodikus, nem páros és nem páratlan.

2014. okt. 8. 16:30
 2/3 A kérdező kommentje:

köszönöm.

és az nem számít ,hogy gyök alatt van:? nem kell nagyobb egyenlőnek lennie 0-nál?

2014. okt. 8. 16:44
 3/3 anonim ***** válasza:

Az akkor lenne igaz, ha a gyök páros lenne, elvégre negatív számoknak nincs párosadik gyökük, csak páratlanadik, például:


3.gyök(-1)=-1, mert (-1)*(-1)*(-1)=-1


5.gyök(-32)=-2, mert (-2)*(-2)*(-2)*(-2)*(-2)=-32


És így tovább.


Illetve, most nézem csak, hogy az ott nem 3.gyök(), hanem 3-gyök(). Viszont ebben a esetben is x€R lesz a megoldás, mivel a 3^x+1 függvény mindenhol pozitív, így van gyöke is. Ezzel szemben, a többi része már nem lesz ugyanaz.

2014. okt. 8. 16:54