A következő elektródpárok állnak rendelkezésre Cd/Cd2+ , Mg/Mg2+ , Fe/Fe2+.

a, Mekkora EME-jű galvánelemeket lehetne összeállítani?

b, Melyik esetben lenne katód a vas, Mi történne vele?

d, Melyik lenne minden esetben negatív pólus?


Grafit elektródok között HCL-oldatot elektrolizálva mi történik a negatív póluson?


96500C töltés áthaladása esetén mennyi H2 fejlődik?


Köszönöm szépen!



2014. okt. 8. 15:12
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a három átalakulás közül a Cd/Cd2+ a legpozitvabb (legkevésbé negatív), és a Mg/Mg2+ a legnegatívabb, ezért ha ezt a kettőt tesszük össze, annak az elemnek lesz a legnagyobb az elektromotoros ereje, mégpedig a kettő különbsége lesz, ami: -0,4-(-2,38)=-0,4+2,38=2,38-0,4=1,98 V.

Ugyanígy tudod kiszámolni a másik két kombinációt is.

A vas pedig akkor katód, ha ő a pozitív pólus, tehát a másik elektródnak kell a negatívabbnak lennie hozzá képest, és ez csak akkor van, ha a magnéziummal teszed össze. Ekkor -mivel a katód redukálódik, az anód oxidálódik- a Fe2+ ionok Fe atomokká fognak redukálódni, és kiválnak az oldatból a vaslemezre, amely így megvastagszik.

És ugye mivel a magnézium átalakulásának a legnegatívabb a standardpotenciálja, ezért ez lenne mindhárom esetben a negatív pólus.


HCl pedig szétbomlik hidrogéngázra és klórgázra. A negatív pólus a pozitív ionokat vonzza magához, így ott a hidrogén fog kiválni, ami rögtön kétatomos molekulákká kapcsolódik össze.


96500 C az pont 1 mól töltés, amely -mivel a hidrogén-ion egyszeresen pozitív- pont 1 mól hidrogénatomot fejleszt. Ezek viszont kettessével molekulákká kapcsolódnak, úgyhogy végső soron csak fél mól hidrogéngáz fog keletkezni, amelynek tömege 1 gramm, és térfogata standard állapotban V=n*Vm=0,5*24,5 dm^3, ami 12,25 dm^3. Remélem segítettem. Ha igen, ponzott fel, ha nem, kérdezz!

2014. okt. 13. 21:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2014. okt. 14. 05:34