2. ) A testet 3 m/s kezdősebességgel függőlegesen feldobták. Mekkora magasságon csökken a sebesség a harmadára?2014. okt. 6. 17:32
1/1 Angelo84 válasza:
függőleges felfelé hajításról van szó, amit google-be beírva azonnal megtalálsz.
x=v0*t-g/2*t^2
v0=20 m/s
g=9,81 m/s^2
t=3 s
behelyettesítesz és meg van az első feladatra az eredményed.
A második feladat kissé komplikáltabb, de csak azért mert két egyenleted lesz, de ugyanezeket használod.
Ennél az esetnél a pillanatnyi sebesség képletét is be kell iktatni.
v=v0-g*t
ahol v=1/3*v0
x=v0*t-g/2*t^2
az első egyenletből kifejezed t-t és beírod a második egyenletbe:
1/3v0=v0-g*t
t=2/3*v0/g
-->
x=v0*2/3*v0/g-g/2*(2/3*v0/g)^2
v0 és g is ismert, tehát megint behelyettesítesz és kész is vagy.