2005-ös matekfelvételibe volt ez a kérdés. Hogy kell megoldani?


Három testvér közösen vásárolt egy televíziót. A legidősebb éppen annyi pénzt adott a vételárba,

mint a másik kettő együtt. A középső feleannyit fizetett, mint a másik kettő együtt.


a) Mennyibe került a televízió, ha a középső testvér 18 000 Ft-ot fizetett? .......................

b) A vételár hányad részét fizette ki a középső testvér? .......................

c) A vételár hányad részét fizette ki a legidősebb testvér? .......................

d) A vételár hányad részét fizette ki a legfiatalabb testvér? .......................


2010. jan. 22. 14:20
 1/4 anonim ***** válasza:

a.,

"A középső feleannyit fizetett, mint a másik kettő együtt. "


A középső 18 000ft-ot fizetett, tehát a másik kettő együtt ennek a dupláját, 36 000ft-ot, ami összesen 18 000 + 36 000 =54 000 ft. Ennyiben került a tv.


b., 1/3át (ő fizetett valamennyit, meg a többiek még kétszer ugyanannyit, tehát az egész tv az ő pénzének a háromszorosába fájt)


c.,


"legidősebb éppen annyi pénzt adott a vételárba,

mint a másik kettő együtt"


Tehát a felét fizette a legidősebb.


d., A legidősebb a felét fizette, a középső az 1/3-át, a legkisebbnek tehát marad a fennmaradó rész, ami 1-1/2-1/3= 1/6 át fizette a legkisebb.

2010. jan. 22. 14:35
 2/4 anonim ***** válasza:

A testvéreket jelöljük A B és C-vel:

A:legkisebb

B:középső

C:legidősebb


a szöveg alapján:


A: x ft


B:18000ft


c:18000ft+x


mivel B a 2 testvére által fiezett összeg felét fizette:


A+C osztva 2=B


vagyis


x+18000+x osztva 2 = 18000

mind2 oldalt szorozzuk 2vel, ekkor kapunk:


18000+2x=36000


kivonunk 18000-t


2x=18000


x=9000


A:9000Ft


B:18000ft


C:18000+9000=27000ft


a,A TV 54000ft-ba került.

b,18000/54000=0.33333=33.33%-át (a . itt a tizedesvesszőt jelenti)

c,27000/54000=0.5=50%-át

d,9000/54000=0.16666=16.66%-át


Azthiszem ennyi.Sok szerencsét a központihoz:)Én tavaly írtam:P

2010. jan. 22. 14:43
 3/4 anonim ***** válasza:

látom amíg én hosszan leírtam, előttem már válaszoltak:D

és tévedtem, mert az első válaszoló írta jól, nem a %-ot kell megadni, hanem h hányad részét fizette a legkisebb/középső/legnagyobb szóval az első válaszoló jól írta:D

2010. jan. 22. 14:44
 4/4 A kérdező kommentje:
köszii mind2ötöknek :)
2010. jan. 22. 14:55