Deér-Radnai-Soós fizika feladat gyűjtemény első kötet 8.21. -es feladatának megoldása?

Légy szíves magyarázzátok el nekem a megoldás menetét, mert szerintem a kettő golyóra ható erő (F=m*v^2/r) pont ellentétes irányú és kioltja egymást.

2014. szept. 25. 20:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
És az elvárás, hogy most lássunk hozzá beszerezni ezt a könyvet, vagy hajlandó vagy belőle kimásolni nekünk ezt a feladatot, hogy azért te is csinálj valamit?
2014. szept. 25. 21:47
 2/12 A kérdező kommentje:

Valóban elfelejtettem bemásolni a könyv linkjét, bocsánat. (szerintem lehetett volna normálisabban is felhívni a figyelmet erre a dologra)

A könyv: [link]

(63. oldal)

2014. szept. 25. 22:13
 3/12 anonim ***** válasza:

> „Légy szíves magyarázzátok el nekem a megoldás menetét, mert szerintem a kettő golyóra ható erő (F=m*v^2/r) pont ellentétes irányú és kioltja egymást.”

Ez így van. A rendszer tömegközéppontjának nem is változik a mozgásállapota, a rá ható erők eredője 0. Tulajdonképpen nincs is külső erő.


A megoldás menete:

A rúd hosszából és megnyúlásából kiszámolod a relatív megnyúlását. [link]

A relatív megnyúlásból és a Young-modulusból kiszámolod a rúdban ébredő mechanikai húzófeszültséget. [link]

A húzófeszültségből és a rúd keresztmetszetéből kiszámolod, hogy mekkora erő húzza a rudat. [link]

Ez az erő a két ólomgolyó körpályán tartásához szükséges erő ellen ereje. Mikor egyik irányból és másik irányból is húzod a rudat, akkor a húzóerő összeadódik. (Ez most csúnya példa, de mint mikor úgy végeztek ki valakit, hogy kötöttek egy-egy lovat a lábához és a kezéhez, aztán két irányba meghajtották őket.) A hatás-ellenhatás és a szuperpozíció törvénye értelmében a rudat húzó erő nagysága a golyókra ható centripetális erő (Fcp = m*r*ω^2) duplája lesz. Ebből van egy egyenleted a szögsebességre. (Fhúzó = 2*m*r*ω^2.)

Közben lehet, hogy érdemes megemlékezni arról, hogy az ólom sűrű, így az ólomgolyók átmérője jóval kisebb, mint 40 cm, tehát pontszerűnek tekinthetők.

2014. szept. 25. 22:33
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Még annyi kérdésem lenne, hogy a centripetális erő ellenerejét hívjuk centrifugális erőnek? IIletve akkor ahogy értelmeztem, a feladat eredménye nem változna ha csupán egy 2-szer akkora súlyú golyó lenne a rúd egyik oldalán és a rúd egyik vége a forgáspontban a másik vége pedig a golyónál lenne?
2014. szept. 25. 22:59
 5/12 anonim ***** válasza:

> „Még annyi kérdésem lenne, hogy a centripetális erő ellenerejét hívjuk centrifugális erőnek?”

Nem, a centrifugális erő (nem egyenletesen) gyorsuló vonatkoztatási rendszerekben fellépő tehetetlenségi erő, ami minden tömeggel rendelkező (nem a forgáspontban tartózkodó) testre hat, ebből kifolyólag nincs is ellen ereje, mert nem kölcsönhatásból származik.

Inerciarendszerben a centripetális erő mindig két test kölcsönhatásából származik, az egyik test az, ami a körpályán mozog, a másik, ami körpályán tartja. A körpályán mozgó test által kifejtett sugárirányú erő lesz a centripetális erő ellen ereje.


> „IIletve akkor ahogy értelmeztem, a feladat eredménye nem változna ha csupán egy 2-szer akkora súlyú golyó lenne a rúd egyik oldalán és a rúd egyik vége a forgáspontban a másik vége pedig a golyónál lenne?”

Igen. (Amúgy két i-vel és egy l-lel írtad, hogy 'iiletve'.)

2014. szept. 25. 23:07
 6/12 anonim ***** válasza:

>> „IIletve akkor ahogy értelmeztem, a feladat eredménye nem változna ha csupán egy 2-szer akkora súlyú golyó lenne a rúd egyik oldalán és a rúd egyik vége a forgáspontban a másik vége pedig a golyónál lenne?”

>Igen.


Bocsánat, ezt nem sikerült jól végiggondolnom. Ha ezt csinálod, akkor a sugarat és a tömeget is kétszeresére növeled, tehát Fcp = (2*m)*(2*r)*ω^2 lesz, kétszer akkora, mint az előző feladatban, viszont az ugyanakkora megnyúlásból ugyanakkora húzóerő következik. Tehát ω a gyök(2)/2-szeresére változik.


Még egyszer bocsánat!

2014. szept. 26. 12:23
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors vàlaszokat. Hogyha a centrifugális erőt is figyelembe kène venni, hogyan kellene változtatni a feladaton?
2014. szept. 26. 14:05
 8/12 anonim ***** válasza:

Akkor azzal kell kezdeni, hogy rögzítünk egy a rúddal együtt ω szögsebességgel forgó koordinátarendszert a rúd középpontjához. Ebben a két ólomgolyó áll, és egy-egy Fcf = m*r*ω^2 centrifugális erővel húzza szét a rudat. Az Fhúzó húzóerő ugyanúgy kiszámolható a rúd megnyúlásából, keresztmetszetéből, …; és az egyensúly miatt (ugye a golyók most nem mozognak) felírható az Fhúzó = 2*Fcf egyenlet ω-ra.


Viszont ha már ennyire gyorsuló koordinátarendszerezni akarsz, akkor feladat:

Egy helyben egyenletes ω szögsebességgel forogsz egy zászlórúd mellett. Ekkor ugye azt látod, hogy a zászlórúd egyenletes ω szögsebességgel kering körülötted (előtted van, aztán a bal oldaladon, majd mögötted és aztán újra előtted, tehát körpályán mozog körülötted). A kérdésem: mi biztosítja (hogy hívják?) a körpályán maradásához szükséges centripetális, tehát feléd mutató erőt?

Tessék utána nézni!

2014. szept. 26. 19:19
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, azt hiszem mostmár értem nagyjából.

Ami a feladatot illeti a zászló szemszögépől hat rám a centripetális erő ami a "körpályámon való tartáshoz" szükséges. Az én szemszögemből hat rám a centrifugális erő ami azonos nagyságó de ellentétes irányú az előző centripetális erővel, így úgy látom, hogy nem mozdulok. A kezem által kifejtett erőt mind az én mind a zászló szemszögéből centripetálisnak hívjuk.

Kérlek javíts ki a ha tévedek!

2014. szept. 27. 14:22
 10/12 anonim ***** válasza:
Hát… Most jó bonyolultan sikerült elmondanod valamit, nem merem egész biztosan kijelenteni róla, hogy rossz, de az biztosnak tűnik, hogy félreértetted a kérdésemet. A zászlórudat én a földhöz rögzítettnek gondoltam, és semmi más nem mozog, mint te. Te is csak egy helyben forogsz. De ekkor ugye azt látod, hogy minden, ami amúgy áll, az kering körülötted. Na most a kérdésem, hogy a te szemszögedből mi biztosítja a körülötted keringő dolgokra ható centripetális erőt, ami ugye befelé, azaz feléd mutat, míg a centrifugális erő az tőled elfelé, kifelé.
2014. szept. 27. 20:32
1 2