(fizika) 2500kg tömegű teherautón 500kg tömegű rakomány van. A menetiránnyal ellentétes irányban az útra esik a rakományból egy 200kg tömegű test a platóhoz viszonyított 3m/s sebességgel?


Mekkora lesz a teherautó sebessége a teher kiesése után, ha előtte 54km/h-val haladt a földhöz képest?


azt tudom (vagyis gondolom), hogy a lendületmegmaradással kéne kiszámolni. csak azt nem tudom hogy a rakomány sebességét a képletben a földhöz, vagy a teherautóhoz kell viszonyítani? és ami ki esik test azt ki kell vonni vagy hozzá kell adni?


szóval ha

m1=2500

m2=300

m3=200

v1=54km/h =15m/s

v2=0 vagy 15 m/s (?)

v3=0 vagy 15 m/s (?)

u1=?

u2=u1

u3= 3m/s vagy 12m/s (?)


m1*v1 + m2*v2 + m3*v3 = m1*u1 + m2*u2 +/-(?) m3*u3

valaki tudna segíteni légyszí?:))



2014. szept. 23. 17:21
 1/2 bongolo ***** válasza:

Mindent a földhöz képest kell.

Tehát v1=v2=v3=15, u3=12


Mivel a földhöz képest u3 és u1 is ugyanabba az irányba megy (csak u1 kicsit gyorsabban), ezért u3 is pozitív marad. Ha mondjuk a platóhoz képest 20 m/s sebességgel lőtték volna ki hátrafelé, akkor u3 = 15 - 20 = -5 m/s lenne, akkor lenne ott kivonás (de az valójában akkor sem kivonás, hanem negatív szám hozzáadása lenne.)


--

Csak hogy belegabalyodjál :)

Meg lehetne úgy is csinálni, hogy az eredeti platóhoz képest számolunk mindent. Ekkor v1=v2=v3=0, u1=u2=?, u3=-3. Vagyis mivel ilyenkor a platóhoz képest hátrafelé esett ki, mínusz 3 m/s lesz a sebessége a 200 kilós testnek.


Az egyenlet viszont most is ugyanaz marad:

m1*v1 + m2*v2 + m3*v3 = m1*u1 + m2*u2 + m3*u3

csak most leegyszerűsödik erősen:

0 = (m1+m2)·u1 + m3·u3

0 = 3000·u1 + 200·(-3)

Figyeld meg, hogy most negatív jött be! De csak azért, mert az eredeti palló mozgásához relatívan számoltunk mindent.

stb.


Ami így kijön, az az, hogy mennyivel megy a kocsi az eredeti platóhoz képest! Vagyis ehhez a végén hozzá kell adni a 15 m/s-ot, hogy a kocsi teljes sebességét kapjuk meg.


Remélem megértetted és nem zavarodtál bele, hiába erőlködtem :)

2014. szept. 23. 18:15
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, azt is, hogy szántál rám ennyi időt, hogy leírd, amúgy sikerült megértenem:))
2014. szept. 23. 19:21