Segítenél matematikából? (trigonometria)


Ez lenne a feladat-másodfokú egyenlet segitségével megoldható trigonometrikus egyenlet-

2sin(négyzet)x+sinx-1=0

ha lehetne a megoldás menetet is...köszi:)


2010. jan. 20. 14:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Először is a sinx helyett bevezetünk egy új ismeretlent, és átírjuk mindenhol arra, jelen esetben legyen sinx=y.

Az új egyenlet: 2yanégyzeten+y-1=0

Megoldod ezt mint egy sima másodfokút: y1=(-1+gyök5)/4, y2=(-1-gyök5)/4 --->ezeket ki is számolhatod pontosan, nem lesz egész, csak körülbelüli érték. Megvannak tehát az y értékei, de még nincs kész a feladat, ezeket külön-külön egyenlővé kell tenni sinx-szel. Tehát először is: sinx=(-1+gyök5)/4--->x1=18

sinx=(-1-gyök5)/4--->x2=-54


Remélem tudtam segíteni!

Nóri ;)

2010. jan. 20. 15:04
 2/11 A kérdező kommentje:
Szia Nóri nagyon szépen köszönöm h segitettél...:)
2010. jan. 20. 15:32
 3/11 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen! Máskor is segítek ha kell, szeretem a matekot! ;)
2010. jan. 20. 16:39
 4/11 A kérdező kommentje:

jhaaaj az nagyon jólenne....nem vagyok vmi jó...föleg a trigonometria szóval nem nagyon megy....:)

Elöre is köszi...nagyon rendes vagy....:)

2010. jan. 20. 17:07
 5/11 anonim ***** válasza:
Ide írj, ha valami nem megy, és próbálok segíteni ;)
2010. jan. 20. 20:04
 6/11 A kérdező kommentje:

oké...

mégegyszer köszi...

és pl ezt h oldjuk meg?

2tg(négyzet)x-7tgx+3=0

2010. jan. 20. 20:18
 7/11 anonim ***** válasza:

Hasonlóan a sinuszoshoz, csak most a tgx helyett írunk y-t.

Új egyenlet: 2tgnégyzetx-7tgx+3=0

másodfokú egyenlet, megoldások: y1=3, y2=0.5

Egyenlővé tesszük a tgx-t először 3mal, ekkor x1=71.56(körülbelül), majd tgx-t 0,5-tel, ekkor x2=26,5651 (körülbelül).


Remélem így már menni fog ;)

2010. jan. 20. 20:47
 8/11 anonim ***** válasza:

jajj bocsi, az "új egyenlet" sort elírtam: tehát új egyenlet: 2ynégyzet-7y+3=0


;)

2010. jan. 20. 20:48
 9/11 anonim ***** válasza:
A sinuszoshoz még annyit hozzáfűznék, hogy ha megvannak az x1, x2 megoldások, akkor 2-2 lehetőség van (ezt elfelejtettem..). Tehát ha x1=18, akkor ennek a "párja", x'=180-x1=162, mivel ennek a sinusza egyenlő a 18 fok sinuszával. Hasonlóan az x2-nél is, x2 "párja" x''=180-x2=180-(-54)=234, mivel ennek a sinusza egyenlő a -54 fok sinuszával. Ezt mindig figyelembe kell venni. Cosinus esetén 360 fokból kell kivonni a kapott megoldást, ez lesz a "párjuk". Remélem érthető, ha nem, akkor majd próbálom érthetőbben is leírni, de szerintem erről kellett szó essen órán. ;)
2010. jan. 20. 20:54
 10/11 anonim ***** válasza:
Azért annyit hozzáfűznék, hogy ez így nem teljesen korrekt: nem fokokban adjuk meg a megoldásokat, hanem radiánban, tehát pí-vel kifejezve. Egyébként a periódus is lemaradt.
2010. jan. 21. 17:08
1 2