Deér-Radnai-Soós fizika feladatgyűjtemény 1 B6-os feladatának megoldása?


Légy szíves vezessétek le nekem ennek a feladatnak a megoldását. A könyvet itt tudjátok megnézni: [link]

(a feladat az ismétlődő feladatcsoportok 1 fejezetben található)



2014. szept. 15. 14:21
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy látom, az alkotóknak sikerült valami b@romságot feltüntetni a megoldások között. Ránézésre látszik, hogy nem lehet jó, hiszen ha a lejtő szöge és vele együtt annak szinusza nullához tart, akkor a gyorsulásnak is nullához kéne tartani, nem g-hez.


Ehelyett a jó megoldás a következő.


A kutyának nyilván lefelé kell futnia, hogy ezáltal fölfelé lökje a deszkát, és így ellentartson a gravitációnak. A kutyára hat a gravitáció lejtő irányú komponense (m*g*sin(alfa)) plusz a saját maga által kifejtett F erő, amely épp ellensúlyozza a deszkára ható M*g*sin(alfa) erőt. Vagyis a kutyára felírt Newton-egyenlet:


m*g*sin(alfa) + M*g*sin(alfa) = m*a, és innen


a = g*sin(alfa)*( 1 + M/m ).


Tehát nulla fokos lejtőnél (ami nem is lejtő, hanem vízszintes talaj) a=0 lesz, vagyis a kutyának meg sem kell mozdulnia. Az is látszik, hogy nagy tömegű deszkát visszatartani is csak nagy tömegű kutya tud hatékonyan, különben irdatlanul gyorsan kéne futnia.

2014. szept. 15. 15:09
 2/5 anonim ***** válasza:
Még annyit pontosítanék a megfogalmazásomon, hogy a kutya által kifejtett F erő ellenereje hat vissza a deszkára, és ez ellensúlyozza a deszkára ható gravitációs erő lejtő irányú komponensét, azaz csak az erők nagyságát tekintve F=M*g*sin(alfa).
2014. szept. 15. 15:12
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Csak kíváncsiságból, ha a kutya helyett egy kocka lenne de minden más körülményt meghagynánk a feladatban, akkor a kockának felfelé kéne mozognia és a következő egyenleteket lehetne felírni a rendszerre?

F-m*g*sin(alfa)-(mű)*m*g*cos(alfa)= m*a

M*g*sin(alfa)= (mű)*m*g*cos(alfa)

2014. szept. 15. 20:58
 4/5 anonim ***** válasza:
Igen. Gondolom az F erő az, amivel a kockát fölfelé tolod. Ez esetben jók az egyenleteid.
2014. szept. 16. 13:48
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2014. szept. 16. 17:37