Hogyan kell megoldani ezt a fizika feladatot?

Egy repülőgép sebessége 360 km/h a levegőhöz képest. Mennyi idő alatt járja meg menet-jövet az AB= 150 km-es utat, ha a v=20 m/s sebességű szél a)merőleges az útirányra, b) párhuzamos az útiránnyal?
2010. jan. 19. 14:50
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Úgy lehet elképzelni a feladatot, hogy a repülő megy valamennyivel, ez fix adat, azonban vele együtt a levegő is mozog a szél miatt. Mivel így a sebességek függetlenül összeadódnak (szuperponálódnak), elég felrajzolni a sebességeket mint vektorokat, utána csak össze kell őket adni és az így kijött "eredő" sebességgel (a továbbiakban v) számolni.

a) a szél és az eredő sebesség merőleges, így egy pithagorasz-tétellel: v^2+20^2=360^2

Ebben az esetben oda és visszafelé is ugyanannyi a sebesség, csak a másik irányba kell "kompenzálnia" a gépnek a szelet. Tehát az egész útra lehet v-vel számolni: t=s/v

b) itt egyszerűen az egyik irányban hozzáadódik, a másikban pedig levonódik a szél sebessége a repülőéből és mindkettővel a fele utat teszi meg:

v1=360-20

v2=360+20

t1=75/v1

t2=75/v2

t=t1+t2


/ ^ -vel a hatványozást jelöltem/

2010. jan. 19. 18:18