Hogy kell átváltani a 5/4 milimétert centire? Deciméterre? Méterre?

2014. szept. 12. 16:09
 1/3 A kérdező kommentje:
25/4 ed elírtam fent bocsánat
2014. szept. 12. 16:10
 2/3 Silber ***** válasza:

Általános szabály: "Ha a mértékegység nő, a mérőszám csökken".

Ha mm-ről cm-re váltunk, akkor annyiszor lesz kisebb a szám, ahányszor nagyobb a mértékegység. Mivel a cm 10-szer nagyobb a mm-nél, így a mérőszám tizedére változik, azaz: 25/4 mm = (25/4)/10 cm.

(25/4)/10=25/40=5/8, így 25/4 mm = 5/8 cm.

Ha kiszámoljuk, akkor 25/4=6,25, és 5/8=0,625, azaz teljesült, hogy tízszer akkora mérékegységre konvertáláskor tizedére csökken a mérőszáma.

Ugyanezt a metódust követve kiszámolható a dm-re és m-re átváltás. Ha mm-ről váltjuk át, akkor dm-re 100, m-re 1000 a váltószám.

2014. szept. 12. 16:28
 3/3 anonim ***** válasza:

Azt kell tudni hozza, hogy 1 cm hany dm illetve hany m. Ha valami ele azt irjak, hogy centi, az azt jelenti, hogy az a szazadresze a dolognak. A deci meg azt, hogy a tizede. Mondhatnank ugy is, hogy szazadmeter meg tizedmeter. Szoval 1 cm az 1 szazadmeter, vagyis 1/100 m. Ez a tizedmeternek pont egy tizede, tehat 1/10 tizedmeter (decimeter). Innentol kezdve mar csak meg kell szorozni 25/4-del:

ha 1 cm=1/100 m, akkor 25/4 cm=(25/4)/100 m (azaz 25/400, amit ugy is irhatsz, hogy 0,0625)

ha 1 cm=1/10 dm, akkor 25/4 cm=(25/4)/10 dm (azaz 25/40, vagy 0,625)

Amig belekeveredsz, addig jo ezt igy vegiggondolni. Ha mar van benne gyakorlatod, akkor egyszeruen ugy is csinalhatod, hogy eloszor atirod tizedestortbe az 25/4-et, ez 6,25. Aztan tudod, hogy a deci, az eggyel nagyobb, mint a centi, akkor eggyel elorebbrakjuk a tizedesvesszot, 0,625 dm. A meter kettovel nagyobb, mint a cm, kettovel hozzuk elore a tizedesvesszot, 0,0625 m.

2014. szept. 12. 16:28