Bontsunk fel egy 20 cm hosszú szakaszt két részre úgy, hogy az egyes részek fölé rajzolt négyzetek területének az összege minimális legyen?

Másodfokú egyenletet kéne belőle varázsolni...

2014. szept. 11. 21:32
 1/4 anonim ***** válasza:
Az itten szerintem nem lesz. Másodfokú egyenlet nem szerepel a megoldásban. Az osztópont helyének másodfokú függvénye a négyzetek területösszege, de nem másodfokú egyenletet kell megoldani, hanem csak a függvény minimum helyét kell megkeresni.
2014. szept. 11. 23:07
 2/4 szakor ***** válasza:

Legyenek a keresett szakaszok: x, illetve 20-x

Akkor a részek fölé emelt négyzetek: x^2 ill. (20-x)^2

Ezek összegének négyzete: x^2+(20-x)^2 másodfokú egyelet.

Felbontjuk, összegezzük, ábrázoljuk, vagy kapásból megállapítjuk a minimumhelyét. Nem meglepő módon x= 10 adódik, azaz a keresett osztópont a felezőpont.


Ha így túl tömény:

x^2 + (20-x)^2 = x^2 + 400 - 40x + x^2 = 2x^2 - 40x + 400 = 2(x^2-20x+200)

Az x^2-20x + 200 átírható (x-10)^2 + 100 alakra, így könnyebb ábrázolni. A függvény elemzéséből megállapítható a minimumpontja, az utolsó alakból rögtön látható a tengelypontja, amit keresünk. Ennek x koordinátája a megoldás.

2014. szept. 12. 08:45
 3/4 anonim ***** válasza:

> „x^2+(20-x)^2 másodfokú egyelet.”

Ha ez egy egyenlet, akkor hol van az egyenlőségjel?

2014. szept. 12. 09:18
 4/4 szakor ***** válasza:

megzavart a kérdező :)

másodfokú függvény :)

2014. szept. 12. 17:58