Segítene valaki a matek háziban?


1,Bizonyítsuk be, hogy ha 2a-b osztható 13-mal, akkor

12a(a-b)+3b(5+b)-4a is oszthATÓ 13-mal.


2,Bizonyítsuk be, hogy négy egymást követő pozitív egész szám szorzata osztható 24-gyel.


2010. jan. 8. 16:16
 1/3 anonim ***** válasza:
A másodikra: négy egymást követő egész szám között biztos, hogy van, ami osztható hárommal, egy van, ami osztható kettővel, de néggyel nem, és egy, ami osztható néggyel. Így ezek szorzata: 3*2*4=24
2010. jan. 8. 19:50
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2010. jan. 9. 10:16
 3/3 anonim ***** válasza:

Az első arra mehet ki, hogy az adott hosszú kifejezés a rövid többszöröse. Lássuk:


12a(a-b)+3b(5+b)-4a

kibontjuk, összevonunk:

12a^2-12ab+15b+3b^2-4a

nem látszik semmi

polinomosztással:

12a^2-12ab+15b+3b^2-4a:(2a-b)=6a-3b-2

+6ab

-3b^2

-2b

marad 13b


Tehát 12a^2-12ab+15b+3b^2-4a=(2a-b)(6a-3b-2)+13b

Az összeg mindkét tagja osztható 13-mal, ezért az egész is.

2010. jan. 9. 12:21