Két matek plédám lenne, amiket nem tudok emgoldani. Valaki segít? Részletek lenn!


1) András és Dani egy 190 cm vízmélységű, kör alakú medence peremének két átellenes pontján ül. Mikor megpillantják Zsuzsit a medence a partján, mindketten úszni kezdenek egyenes vonalban feléje. András 5 méter megtétele után éri el Zsuzsit, míg Daninak ennél 7 méterrel többet kell úsznia. Mennyi víz van a medencében? - Köbméterekre kerekítve.


2) Egy 12 x 10 x 5 méretű hasáb homloklapjának "A" pontjában ül egy légy, amely a lehető legrövidebb úton szeretne szeretne eljutni a hátlapon megjelölt "B" pontba.

Első lépésben tételezzük fel, hogy a hasáb tömör, azaz csakis a felületen mászva tehető meg az táv. Szerinted mekkora így a legrövidebb út? Ha ez megvan, akkor második kérdés: Tételezzük fel, hogy a légy "át tud repülni" a falon, azaz a hasábon. Ez utóbbi út -azaz az "A" és "B" pontok légvonalbeli távolsága- mekkora? [link]



2014. júl. 3. 09:22
 1/9 anonim válasza:
nyáron matekpélda?
2014. júl. 3. 09:28
 2/9 anonim ***** válasza:
Hi, mint a 2 feladatnál pitagorasz tételt kell alkalmazni, azaz derékszögű háromszögeket kell rajzolni. A körbe, meg a hasábnál is.
2014. júl. 3. 09:49
 3/9 A kérdező kommentje:

#1: Nem iskolába kell, nyugodj meg.


#2: Köszi, de ezzel nem jutottam előrébb. Ha az elsőnél kiszámolom, akkor ott hogy jön ki a köbméter? Megoldást esetleg valaki?

2014. júl. 3. 10:12
 4/9 anonim ***** válasza:

1) A második válasza hiányos; ahhoz, hogy a Pitagorasz-tételt tudjuk használni, előbb a Thalesz-tételt kell használnunk; egy kör alakú medence két átellenes pontján ülnek azt jelenti, hogy a kör ármérőjének két végpontján ülnek. Amikor megjelenik Zsuzsi a medence mellett, akkor matematikai értelemben 3 pont van a körívünkön; A, D és Z. A és D (mint már előbb írtam) a kör átmérőjének végpontjai, Z pedig az a bizonyos 3. pont Thalesz-tételéből; tetszőleges A-tól és D-től kiválasztott pont (Z) a köríven derékszögű háromszöget határoz meg A-val és D-vel, ahol az AD szakasz a háromszög átfogója.


Tehát a rajzolandó ábránk így néz ki: Van egy derékszögű háromszögünk, a csúcsok: A D és Z, az AD szakasz az átfogó. Andrásnak 5 métert kell megtennie Zsuzsiig, ezért az AZ szakasz hossza 5 méter, Daninak ennél 7 méterrel többet kell úsznia, vagyis 5+7=12 méter hosszú a DZ szakasz. Ha a két fiú eredeti távolságát c-vel jelöljük, akkor a Pitagorasz-tétel:


5*5+12*12=c*c

25+144=c*c

169=c*c

13=c, vagyis a két fiú eredetileg 13 méterre volt egymástól, és mivel ez a távolság megegyezik a medence átmérőjével, ezért a medence átmérője 13 méter hosszú.


Innen már csak a (henger alakú) medence térfogatát kell csak kiszámolni; a magassága 190 cm=1,9 m, a sugara 13/2=6,5 m, így a térfogata 6,5*6,5*π*1,9=~252,19 m^3~252 m^3, tehát a medence 252 köbméter vizet tud tárolni.


2) A matematika azért szép tudományág, mert gyakran megoldhatóak úgy a problémák, hogy visszavezetjük (ekvivalens lépésekkel) egy, már megoldott problémára. Itt is ugyanez lesz a helyzet.


Az alapokkal és az oldalakkal párhuzamosan vágjunk le a téglatestből úgy, hogy a vágásban a kezdő- és a végpont is benne legyen (tehát összesen 4 vágást kell megejtenünk; vízszintesen és függőlegesen). Így egy kisebb téglatesthez jutunk, ahol a kezdő- és a végpont a téglatest két átellenes csúcsa (vagyis a köztük lévő távolság a testátló). Ennek az új téglatestnek az oldalai: 12-2-2=8 cm, 5-1-1=3 cm, 10 cm.


Hogy innen hogy számolható ki a legrövidebb út, azon még gondolkodnom kell, meg időm sincs most rá, ellenben a testen belüli legrövidebb út a testátló, aminek a képlete gyök(a^2+b^2+c^2), tehát gyök(8^2+3^2+10^2)=gyök(64+9+100)=gyök(173)=~13,153 cm.

2014. júl. 3. 11:03
 5/9 anonim ***** válasza:

1.) Ez Thálesz tétel miatt derékszögű háromszög, ezáltal pitagorasszal ki kell számolni a kör átmérőjét, megfelezni és a sugara 6.5, területete, térfogata, ebből már könnyű.


2.) Ez így pontatlan, melyik lapot tekinted homloknak, és pontosan hol az "A" ill. a "B" pont?. Az ilyen típusú feladatnál hálót szoktunk rajzolni, és ott a légy egyenes vonalban közlekedik. 42^2+ 5^2=x^2, ill. légvonalban minimum az él hossza kell hogy legyen.......de kéne tudni, hogy hol van, ez nem pontos.

2014. júl. 3. 21:46
 6/9 anonim ***** válasza:

#5-ös, katt a képre a kérdésben :)


Azért kiírom ide:


[link]

2014. júl. 3. 22:54
 7/9 szakor ***** válasza:

#5-öshöz kiegészítés: Ahogy írta, hálót kell rajzolni.

Gyakorlatilag olyan, mintha egy gyufásdobozt kibontanánk, két keskeny és egy széles oldalon kell mászkálni.

A háromszög úgy alakul ki, hogy a kiegyenesített oldalakon összeadjuk az egyes részeken megtett távolságot. Azaz (5-1)+10+1 = 15 ; a másik oldal 12-2-2 = 8 cm.

Erre alkalmazzuk a Pithagórasz-tételt: AB = GYÖK((15*15) + (8*8)) = GYÖK(289) = 17

Mindegy melyik irányba indulunk.

2014. júl. 21. 12:09
 8/9 A kérdező kommentje:
"Tételezzük fel, hogy a légy "át tud repülni" a falon, azaz a hasábon. Ez utóbbi út -azaz az "A" és "B" pontok légvonalbeli távolsága- mekkora?"
2014. júl. 22. 17:52
 9/9 szakor ***** válasza:

Utóbbi kérdésedre a #4-es hozzászólásban már le van vezetve a megoldás (a "megcsonkított" téglatest testátlója).

Annyit tennék hozzá a hálóshoz, hogy az átfogó az AB, a befogók a kiterített téglalap oldalaival a pontokon keresztül húzott párhuzamosokból jönnek.

2014. júl. 22. 19:45