Segítesz megoldani ezt a 2 feladatot? (Középiskolai matek, polinomok, nevezetes azonosságok témakör)


Csináltam képet róluk:


[link]


A másodiknál használtam az (a+b)^2 azonosságot, és az jött ki, hogy 10a^2 + 50 d^2 + 40 ad, de félek tőle, hogy elszámoltam, mert így gyanúsan egyszerű, és a számok is furcsák.

Az elsőnél rengeteget próbálkoztam, de nem jutok vele semerre, csak borzasztóan bonyolult lesz.


Köszönöm szépen.



2014. jún. 17. 15:11
 1/8 anonim ***** válasza:

Zárójeles résznél észre kell venni, hogy c^2-4=(c-2)*(c+2), tehát azokat ott össze tudod vonni.

Jobb oldali tört nevezőjét is lehet alakítgatni:

c*(c^2 + 4c + 4)=c*(c+2)^2

Innen már egyszerű.

2014. jún. 17. 15:54
 2/8 anonim ***** válasza:

2, 10a^2+40ad+50d^2 felirható ilyen alakban:

(a-d)^2+(3a+7d)^2 ezt kellett bizonyítani.

2014. jún. 17. 16:11
 3/8 anonim ***** válasza:
még annyi, mivel a és d egészek ezért a zárójelen belüli műveletek eredménye is egész számot ad. Tehát két egész szám négyzetösszegéről van szó.
2014. jún. 17. 16:15
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítségeket.


A 2. feladatot (5-ös számú) sikerült megoldani a tanácsokkal, kijött szépen.


Az 1. feladatot (4-es számú) is elkezdtem megoldani, abszolút biztos, hogy ezek az azonosságok lesznek a kulcs, de valahogy mégse jön ki.. Feltöltöttem a netre amit sikerült haladnom vele, valaki ránézne, hátha kiszúrja, hogy hol van a hiba? Biztos valami előjelet ronthattam el, vagy csak nem vettem észre lehetőséget az egyszerűsítésre.. Mindenesetre átnézni hátha könnyebb, mint megoldani az egészet:


[link]


Köszönöm szépen.

2014. jún. 17. 19:12
 5/8 anonim ***** válasza:

A 4.sorba c+2-vel lehet egyszerűsiteni. igy nem lesz harmadfokú.

valamint a -6 helyett +6-ot irj

2014. jún. 17. 20:20
 6/8 anonim ***** válasza:

A vége nekem ez:

((c-6)(c+2)*c)/c-2

2014. jún. 17. 20:26
 7/8 anonim ***** válasza:
A nevezőbe a c-2 csak lemaradt a zárójel
2014. jún. 17. 20:27
 8/8 A kérdező kommentje:
De rendes vagy, köszi!
2014. jún. 17. 20:29