Zsoldos Andrea kérdése:

Egy domború tükör görbületi sugara 10 cm. Hová helyezzük a tárgyat, ha azt akarjuk, hogy a kép 4 cm távolságra keletkezzen a tükörtől?

előre is köszi a válaszokat

2014. máj. 29. 15:51
 1/2 qqcska123 ***** válasza:

Először a fókusztávolság kell, ez a gömb sugarának a fele, tehát 5 cm.

Ez után a leképezési törvény kell: 1/f = 1/t + 1/k.

Ebből tudjuk a következőket: f=5 és k=4.

Tehát: 1/5 = 1/t + 1/4.

Szorozzuk be 20-szal, így: 4 = 20/t + 5.

Vonjunk ki 5-öt: -1 = 20/t.

Vegyük mindkét oldal reciprokát: -1 = t/20.

Végül szorozzunk be 20-szal: t = -20 cm.


Tehát a tárgy virtuális lesz és 20 cm-re kell tenni.

2014. máj. 29. 16:48
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2014. máj. 29. 18:30