Valaki segítene a megoldásokban? V


', Egy futóversenyen 12 futó vesz részt. Hányféleképpen el az első három helyet?

2, Egy öttusaversenyen 12 öttusázó vesz részt. Hányféleképpen érhették el az első három tusa után versenyszámonként a legtöbb pontot?

3, Az 1,2,3,4,5 számjegyekből hányféle ötjegyű szám képezhető, ha a számjegyek ismétlődhetnek a számokban?

4, Az 1,2,3,4,5 számjegyekből hányféle ötjegyű szám képezhető, ha a számjegyek NEM ismétlődhetnek a számokban?

5,Az 1,1,2,3,3,3,3 korongok segítségével hányféle hétjegyű szám rakható ki?


2014. máj. 25. 20:18
 1/2 A kérdező kommentje:
*1, Egy futóversenyen 12 futó vesz részt. Hányféleképpen foglalhatják el az első három helyet?
2014. máj. 25. 20:19
 2/2 qqcska123 ***** válasza:

1.) első hely: 12 fő. Ettől függetlenül 2. hely: 11 fő. Ettől függetlenül 3. hely: 10 fő. Ezeket, mint független eseményeket össze kell szorozni, tehát: 12*11*10 = 1320.


2.) Hasonlóan: 1320 versenyszámonként. De ezt 3-szor is megtehették. Tehát: 1320 felemel 3.


3.) első jegy: 5-féle. 2. hely: 5-féle., stb.

Összesen: 5 felemel 5.


4.) első hely: 5-féle. 2. hely: 4-féle. 3. hely: 3-féle, 4. hely: 2-féle. 5. hely: 1-féle. Ezek függetlenek, tehát szorzandók: 5*4*3*2*1 = 5! = 120.


5.) Ha a jegyek különbözők lennének, akkor 7!.

De van 2 db 1-es, ezért osztani kell ezek lehetséges sorrendjével, 2-vel.

Valamint van 4 db 3-as, ezek sorrendjével is osztani kell. Ez 4! = 24.

Tehát a vége: 7!/(2*24) = 105.

2014. máj. 27. 23:00