Ezt a Fizika házi feladatot hogy kell megoldani?


13,4 g/cm3 sűrűségű higanyba helyezünk egy 50cm oldalélű vaskockát ; egy 60cm oldalélű rézkockát és egy 70cm oldalélű alumínium kockát.Számítsd ki milyen magasság és mekkora térfogat lesz a higany szintje fölött az egyes kockákból.


vas sűrűsége:7800kg/m3

réz sűrűsége:8.2g/cm3

alumínium sűrűsége:2700kg/m3


A gondolat menet is kéne.


2014. máj. 22. 19:47
 1/2 anonim ***** válasza:

A megoldás elvét ebből a feladatból megértheted:


[link]

2014. máj. 22. 20:26
 2/2 Hominida ***** válasza:

Az én időmben a higany sűrűsége még 13,6 g/cm3 volt. Már a higany sem a régi. Kispórolnak belőle valamit. :-))


Arkhimédész szerint az úszó test a saját súlyával azonos súlyú folyadékot szorít ki. Ha egy vaskocka higanyt szorít ki, akkor higanyból annyi kell, mint amennyi a vaskocka súlya. Mivel a higany sűrűbb, ezért kevesebb higany kiszorítása is elég a vaskocka súlyának eléréséhez. A kocka akkor csak ennyi higanyt szorít ki, vagyis ilyen térfogatig merül a higanyba, a többi kilátszik.


A vas esetében az 1 m3-es kocka 7800 kg tömegű (100%), és 7800/13400 m3 térfogatú higany tömege ugyanennyi, 58,2%. Ekkora része merül higanyba, a többi kilátszik. Ha köbméteres vagy köbcentis kockákkal számolunk, az arány mindig ugyanannyi, mindig a test és a folyadék sűrűségének aránya a bemerülő rész térfogata.


Vas: 7800/13400=0,582, réz: 8200/13400=0,612, alumínium: 2700/13400=0,201. Ezek arányszámok, amelyek a test térfogatához viszonyítandók. A méretek csak ezért kellenek. A vaskocka 50 cm magas, ezért 50×0,582 cm süllyed higanyba, a többi kilátszik. Tehát kilátszik: vas 20,9 cm, réz 23,3 cm, alumínium 55,9 cm. A térfogat ugyanígy: vas 50³ cm³×(1-0,582)=52,25 dm³, réz 60³ cm³×(1-0,612)=83,81 dm³, alumínium 70³ cm³×(1-0,201)=274,06 dm³.

2014. máj. 24. 01:39