Jutalomért cserébe, letudnád vezetni az alábbi fizika feladatot? :D
Csak a 279. feladat lenne szükséges! :D
Előre is nagyon köszönöm! :) És ahány kommentet írsz (a jó levezetés ellenében), annyi zöldkezet kapsz. Jobb ötletet is meghallgatok. :)
Gondolom eredetileg az M rúd vízszintesen fekszik a földön valamivel balra a csigától.
A rúd súlya G = M·g
Mihelyt finoman engedjük süllyedni a testet, a kötélben ébred egy kis F erő (F ≤ m·g). Van neki egy vízszintes és egy függőleges komponense. Mindaddig, amíg a függőleges komponens el nem éri G/2-t, addig a rúdra ható forgatónyomatékok eredője 0, nem mozdul el függőlegesen. Viszont a vízszintes komponens miatt (mivel nincs súrlódás) bemegy a rúd vége középre, hogy a kötél függőleges legyen.
(Szóval olyan állapot, amit az ábra mutat, nincs egyáltalán.)
Ha továbbra is finoman engedjük a tömeget süllyedni, akkor a kötélben kereken G/2 = 50N erő lesz (tehát a testet 10 N erővel kell tartanunk süllyedés közben.)
A rúd jobb oldali vége elkezd emelkedni, a bal oldali meg közeledik jobbra, hogy a kötél mindig függőleges legyen (az F erő vízszintes komponense miatt, ami azért lesz, mert az emelkedés miatt a rúd jobb széle balrább kerül kicsit).
Ez addig tart, amíg a rúd teljesen függőleges nem lesz. Akkor már el is lehet engedni a tömeget, F=60 N lesz a kötélerő, a rudat pedig 40N erővel tartja a talaj.
Ha korábban leérne a földre a tömeg, akkor helyettünk a talaj tartja a tömeget 10N erővel, a kötélerő 50N, ennek a forgatónyomatéka egyensúlyban van a 100N forgatónyomatékával a rúd közepén (a rúd kicsit ferdén áll). A talaj 50N erővel tartja a rúd bal szélét. (szerintem rossz a megoldókulcs: nem 40N, hanem 50N a talajerő)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!