Mértani feleadatok. Kiszámítással együtt? Le is kell vezetni.1. kör átmérője 6cm. A körvonal hossza mennyi? 4. A derékszögű háromszög átfogója 12 cm. A körülírt kör sugara hány cm lesz?

Ha lehet sürgősen. Holnap dogát irok belőle. Köszönöm előre is! :) Többi:5. A derékszögű háromszög oldalai 6 cm,8 cm,10cm. Hány cm lesz a beirt körvonal sugara? 6) Az A pontból a körvonalhoz húzott érintők hossza: AB és AC ( B és C érintési pontok). Igaz, hogy: a) AB= AC; b) AB < AC; c) AB> AC; d) AB # AC; 7. A 3cm és 7 cm sugarú körvonalak kívülről érintik egymást Mennyi lesz a két körvonal középpontja között a távolság? 8. A 3 cm és 5 cm sugarú koncentrikus körvonalak által alkotott körgyürű szélessége mennyi lesz? 9. Az O középpontú körvonalhoz az A pontból húzott érintő AB hosszú ( B érintési pont). Milyen szögű lesz az ABO hátomszög szög? 10. Azoknak a pontoknak mértani helye, melyek egyenlő távolságra vannak egy adott ponttól: milyen szabály ez?
2014. máj. 13. 20:17
 1/10 anonim ***** válasza:

Egy marhára nehéz példa:

8. A 3 cm és 5 cm sugarú koncentrikus körvonalak által alkotott körgyűrű szélessége mennyi lesz?


5-3 (azaz öt mínusz három) cm = ...?

2014. máj. 13. 20:54
 2/10 A kérdező kommentje:
Azaz 2 cm :) Levezetésnek ennyit csak hogy 5-3= 2 cm? :) És a többi? :)
2014. máj. 13. 21:00
 3/10 anonim ***** válasza:

8. A 3 cm és 5 cm sugarú koncentrikus körvonalak által alkotott körgyürű szélessége mennyi lesz?


Hilfe: [link]

2014. máj. 17. 22:27
 4/10 anonim ***** válasza:

1. Egy kör átmérője 6 cm. Milyen hosszú a körvonal?


A kör sugara az átmérő fele.

d: átmérő

r: sugár

r = d/2 = 6/2 = 3 cm.


A körvonal hossza a kör kerülete. A kör kerületét a K = 2·r·π képlettel számoljuk ki.


π értéke megközelítőleg 3,14.


K = 2·r·π = 2·3·3,14 = 18,84 cm

2014. máj. 17. 22:32
 5/10 anonim ***** válasza:

4. A derékszögű háromszög átfogója 12 cm. A körülírt kör sugara hány cm lesz?


Derékszögű háromszög átfogója: a derékszöggel szemközti oldal.

Befogók: az egymásra merőleges oldalak.


A derékszögű háromszög köré írt kör átmérője a derékszögű háromszög átfogója.


Az r sugár az ámérő fele: r = d/2 = 12/2 = 6 cm.


Hilfe: [link]

2014. máj. 17. 22:45
 6/10 anonim ***** válasza:

10. Azoknak a pontoknak mértani helye, melyek egyenlő távolságra vannak egy adott ponttól: milyen szabály ez?


Ez a kör definíciója, ha síkbeli pontokról van szó.


Kör: Azon pontok mértani helye a síkon, amelyek egyenlő távolságra vannak egy adott ponttól.


Gömb: Azon pontok mértani helye, amelyek egyenlő távolságra vannak egy adott ponttól.

(Nem csak a síkban, így az egész térben lehet.)

2014. máj. 17. 22:47
 7/10 anonim ***** válasza:

9. Az O középpontú körvonalhoz az A pontból húzott érintő AB hosszú ( B érintési pont). Milyen szögű lesz az ABO háromszög?


Derékszögű lesz, mert a kör érintési pontjába húzott sugár merőleges az érintőre.


Hilfe: [link]

2014. máj. 17. 22:57
 8/10 anonim ***** válasza:

7. A 3 cm és 7 cm sugarú körvonalak kívülről érintik egymást. Mennyi lesz a két körvonal középpontja között a távolság?


3+7=10 cm


Hilfe: [link]

2014. máj. 17. 23:14
 9/10 anonim ***** válasza:

6) Az A pontból a körvonalhoz húzott érintők hossza: AB és AC (B és C érintési pontok). Igaz, hogy: a) AB= AC; b) AB < AC; c) AB> AC; d) AB ≠ AC.


a) AB= AC Igaz, a többi hamis.


Az ábra szimmetrikus az e egyenesre mint tengelyre. AB képe AC. A tengelyes tükrözés távolságtartó (mint minden egybevágósági transzformáció, tehát a középpontos tükrözés, eltolás, elforgatás, azonos leképezés is), szakasz és képe egyenlő hosszú, így AB = AC.


Hilfe: [link]

2014. máj. 18. 09:09
 10/10 anonim ***** válasza:

5. A derékszögű háromszög oldalai 6 cm, 8 cm, 10 cm. Hány cm a beírt körvonal sugara?


a = 8 cm

b = 6 cm

c = 10 cm


c = a + b - 2r

10 = 8 + 6 - 2r

10 = 14 - 2r

2r + 10 = 14

2r = 4

r = 2 cm


Hilfe: [link]

2014. máj. 18. 09:31