Hány térfogat százalék CO-t és H2-t tartalmaz? Tudnátok segíteni?


"Hány térfogatszázalék CO-t és H2-t tartalmaz az a standard nyomású 25°C-os szintézisgáz, amelynek 73,5m^3-ét elégetve 855MJ hő szabadul fel?

b, Hány kg metanol állítható elő a fenti szintézisgáz 100m^3-éből, ha a kitermelés 80,0%-os?"


ΔkH(CO) = -111 kJ/mol

ΔkH(CO2)= -394 kJ/mol

ΔkH(H2O)= -286 kJ/mol


Az égés: CO + H2 + O2 = CO2 + H2O


Mivel standard állapot, így V=0,0245M^3/mol, a megadott 73,5m^3-ból kiszámítható az anyagmennyiség 0,0245=73,5/n, n=3000 mol. A megadott képződéshők alapján kiszámítható a reakcióhő: -394 + (-286) - 111 = -791 kJ/mol.

A megadott 855MJ(=855000kJ)-ből kiszámítható az átlagos égéshő, ha elosztjuk az anyagmennyiséggel: 855000/3000= 285kJ/mol. Hogyan tovább? Köszönöm előre is a segítséget!



2014. máj. 12. 12:27
 1/1 anonim ***** válasza:

nem tudom, hogy a példa része-e a reakcióegyenlet, de szerintem érdemes 2 részre bontani.

co+0,5o2=co2 1 mol co égésekor +394-(+111)=+283 kJ szabadul fel.

h2+0,5o2=h20 1 mol h2 esetén +286 kJ szabadul fel.


azt kiszámoltad, h átlagosan molonként 285 kJ szabadul fel.

x moltört co és y moltört h2 van a rendszerben. ahhoz, hogy az átlagos moláris égéshő kijöjjön, azért ez igaz:

x*283+y*286=285; x*100 és y*100 lesz a molszázalék ami egyenlő a térfogatszázalékkal.


b) CO+3H2=CH4+H2O (asszem ez a reackció), megnézed melyik kevesebb, x vagy 3y, és akkor az fog elfogyni, az határozza meg, hogy mennyi termék keletkezik. akkor tudod, hogy hány mol CH4 keletkezik, és beszorzod a móltömegével, és beszorzod a kitermeléssel, meg átváltod kg ba.

2014. máj. 12. 22:16