72%-os,1.64 g/köbcenti sűrűségű H2SO4 oldat egy térfogatát 3 térfogat vízzel hígitjuk. Számítsátok ki a kezdeti H2SO4 oldat molaritását. Számítsátok ki a nyert H2SO4 oldat százalékos és moláris koncentrációját

2014. ápr. 15. 11:13
 1/3 anonim ***** válasza:

Kezdeti molaritás:


A molaritás : 1 liter oldatban hány mól oldott anyag van.


72% os azt jelenti, hogy 100 g oldatban van 72 g kénsav


Ró= m/V V=m/Ró

V= 100 / 1.64 = 60,98 cm3


60,98 cm3 oldatban van 72 g kénsav , akkor

1000 cm3 oldatban van X g kénsav


X= 1000*72 / 60,98 = 1181 g kénsav


M ( H2SO4) = 2*1 + 32 + 4* 16 = 98 g/mol


n= m/M = 1181/98 = 12,05 mol


c= 12,05 M


higítás


Keverési egyenlet: ax+by= (a+b)*z


0,72 * 1 + 3 * 0 = (1+3)*z

0,72=4z

z=0,18


c = 18 %


Higított oldat molaritása.

A tömeg-százalékból nem tudjuk kiszámolni, mert nem ismerjük az oldat sűrűségét, de szerencsére nem is kell mert, ha a négyszeresére hígitjuk akkor negyede lesz a töménysége is.

c = 12,05/4= 3 M


(( Igen én is tudom, hogy vannak itt más effektusok, ami szerint ezek a számítások nem pontosak, de nyilvánvaló, hogy a kérdező ezekről még nem tanult))

2014. ápr. 15. 19:15
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi, már elindultam a vonalon csak azt nem értem, hogy honnan jött ki az az 1000 cm3 és miért szükséges a hármasszabály alkalmazása?
2014. ápr. 16. 09:52
 3/3 anonim ***** válasza:

Az 1000 cm3 az 1 dm3 amit egyenlőnek veszünk 1 literrel. Az 1 liter pedig a moliritás definiciójában szerepel.


A hármas szabály nem tudom, hogy mi.

Egyébként sok féleképpen meg lehet oldani a feladatot...szerintem így logikus.

2014. ápr. 16. 16:06