Mi a perülő pályájának az egyenlete ebben a koordináta-rendszerben?


Egy sétarepülés Szeged felett, vízszintes síkban, körpályán repül. A légi irányító három

alkalommal jelzi a gép helyzetét a számítógép képernyőjén megjelenített térképen az A (-4; 7),

B (2; -11), C (10; 5) pontokban.



2014. márc. 28. 18:39
 1/2 bongolo ***** válasza:

Egy lehetséges megoldás:


A kör egyenlete általánosan:

(x-x₀)² + (y-y₀)² = r²

Ki kellene számolnunk x₀, y₀ és r értékét.

Mindhárom pont kielégíti az egyenletet, vagyis x és y helyébe beírva őket igaz lesz az egyenlőség:

(-4 - x₀)² + (7 - y₀)² = r²

(2 - x₀)² + (-11 - y₀)² = r²

(10 - x₀)² + (5 - y₀)² = r²

Ezt az egyenletrendszert kellene megoldani. Próbáld meg (Tipp: ha kifejted a négyzeteket, aztán kivonsz egymásból két egyenletet, akkor a másodfokú tagok (x₀² és y₀²) kiesnek.)


Másik lehetséges megoldás:

Felírod mondjuk az AB és BC szakaszok felező merőlegesének az egyenleteit. Azt az egyenletrendszert megoldva kijön a metszéspont koordinátája, ami a kör középpontja. Utána onnan valamelyik pont távolságát kell kiszámolni, az lesz a sugár.

2014. márc. 28. 20:22
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2014. márc. 29. 14:30