Szépirodalmi művekbe mik sorolhatóak? Lírai és prózai művek is vagy melyik? HELP
A szépirodalom egy könyvészeti szakkifejezés.Amelyet a könyv tartalmát, mondanivalóját, erkölcsi, eszmei értékét tekintve állapítunk meg.
Mind a prózában, mind pedig a lírában,- ezek ugye a műnemek-, s van még a dráma a nagy triászban- vannak olyan alkotások, amik magasan ebbe a kategóriába tartoznak! Ám nem kis számban fordulnak elő a fércművek, a plágiumok, a nívótlan , és semminemű értéket felvonultatni nem tudó regények, és mondjuk helyzetdalok. Most pedig a műfajokra hoztam egy-egy példát... Egy kis ismétlésbe ágyazva szerettem volna a kérdésedre válaszolni!
A kérdésedben és az előző válaszban is kicsit összekeveredtek a fogalmak.
A SZÉPIRODALOMBA sorolható minden művészi céllal írt alkotás.
A szépirodalmi MŰNEMEK:
a) líra - azok a művek, amelyekben az alkotó személyes hangon vall az érzelmeiről, gondolatairól.(Műfajai pl. elégia, dal, himnusz, óda, epigramma, rapszódia stb.)
b) dráma - olyan, többnyire színpadra szánt alkotás, amelyben a szereplők cselekedeteiből (az akcióból) és beszédéből (a dikcióból) ismerjük meg a történetet és a hősök jellemét. (Műfajai: tragédia, komédia, tragikomédia)
c) epika - azok a műfajok tartoznak a körébe, amelyekben az író elbeszél egy történetet (Műfajai: rege, monda, mítosz, regény, elbeszélés, elbeszélő költemény, eposz, ballada stb.)
A LÍRA NEM AZONOS FOGALOM A VERSSEL. Igaz, hogy a lírai művek legtöbbször versben íródnak, de nem minden verses mű lírai alkotás. Pl. az eposz, az elbeszélő költemény és a ballada is verses mű, de epikus(=elbeszélő) műfaj.
A VERS ÉS A PRÓZA NEM MŰFAJOK, HANEM SZÖVEGFORMÁLÁSI MÓDOK!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!