A felszíni vizek védelme, ezzel a címmel kell egy Power Point bemutatót csináljak, van anyagotok hozzá?
LEGÉRZÉKENYEBB VÍZKINCSÜNK: A FELSZÍNI VÍZ
A víz egész világunkban jelen van. Vízkészletnek nevezzük a természet és a társadalom számára hozzáférhető vizeket.
Megkülönböztetünk felszíni és felszín alatti vizeket.
A felszíni vizek:
állóvizek
vízfolyások
csatornák
A felszín alatti vizek:
talajvíz
rétegvíz
karszt- és hasadékvíz
Magyarország felszíni vízkészletének nagyon kis hányada, mintegy 4 %-a keletkezik az ország határain belül. Nagyobb része a külföldi vízgyűjtőkről érkezik legnagyobb folyóinkon: a Dunán, a Tiszán és a Dráván, illetve ezek mellékfolyóin.
A vizek nagy része nem hasznosítható, mert vagy az árvizekkel gyorsan távozik, vagy a téli időszakban, hó formájában tárolódik. Csak az a vízmennyiség tekinthető hasznosíthatónak, ami tartósan, nagy biztonsággal van jelen a nyári, száraz hónapokban is.
Vízigénynek nevezzük azt a vízmennyiséget, amire szükségünk van.
Vízigények lehetnek:
ivóvíz
egészségügyi ellátásra szolgáló víz
katasztrófa-elhárításra szolgáló víz (tűzoltás)
ipari üzemek, mezőgazdasági területek ellátását szolgáló víz
természetvédelmi célú víz
haltenyésztési célú víz
stb.
A vízkincsünk állapotát különböző mérésekkel határozhatjuk meg. Ezeket a mennyiségi, minőségi értékeléseket vízrajzi tevékenységnek nevezzük.
Vízrajzi feladatok: vízállás-regisztrálása, vízhozam-mérés, vízminőség-vizsgálat, vízhőmérséklet-mérés, kitermelhető vízmennyiség vizsgálata, stb.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságok végzik a vízrajzi méréseket, és dolgozzák fel az adatokat.
A víz minőségének védelme nagyon fontos a felhasználhatóság szempontjából. A vizek szennyezése nem csak a látható szennyezést jelenti, hanem az olyan szabad szemmel nem látható szennyeződéseket is, amit a különböző vegyi anyagok, baktériumok, vírusok okoznak. Ilyen volt például a Tiszát ért cianid szennyezés 2000-ben.
A felszíni vizek azért tekinthetők sérülékenynek, érzékenynek, mert nagyon könnyen kerülhetnek bele olyan szennyezőanyagok, amik a minőségét lerontják. A rossz minőségű, szennyezett víz káros az élővilágra, és a társadalomra nézve egyaránt.
Az ember okozta szennyeződések a felszín alatti vizeket is veszélyeztetik, mert a talajon, majd a talajvízen keresztül leszivárognak a mélyebb rétegek felé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!