Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizika! Az a feladat hogy be...

Fizika! Az a feladat hogy be kell mindenkinek mutatnia egy FIZIKAI KÍSÉRLETET, ami nem olyan bonyolult. Tudtok adni ötleteket? Egy nyolcadikos lány

Figyelt kérdés
2014. márc. 9. 20:54
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Persze, a legegyszerűbb, ha készítesz egy ingát. Fogsz egy cérnát, amire kötsz egy nehéz testet, majd fellógatod valahova.


A kísérlet során azt fogod bizonyítani, az inga lengésideje független a kitéréstől (amplitúdótól), és szintén független a tömegtől, és a lengésidőre kapott elméleti értéket összeveted a mérési értékeddel.


A lengésidő (periódusidő):


T = 2Pi * gyök(l/g)


Ahol "l" az inga hossza, "g" a nehézségi gyorsulás. Tehát a lengésidő méréséhez csak a cérna hosszát kell lemérned. A cérna súlyának elhanyagolhatónak kell lennie a rá akasztott testhez képest, úgyhogy valami fém cuccot akassz rá.


Ezután felakasztod, majd stopperrel megméred mondjuk 20 lengésnek az idejét. Egy lengésnek az számít, mikor a kitérített helyzetből, ugyan abba a kitérített helyzetbe vissza érkezik. Ebből mérsz 20-at, úgy hogy nem érsz hozzá, miután elengedted, csak ha megvan a 20 ilyen teljes lengés. Ennek lesz egy ideje. Ezt megismétled mondjuk 3x, majd ezt a hármat átlagolni kell! Akkor lesz hiteles a mérés.


Pl 20 lengés ideje 34s, aztán 32s, majd 36s, akkor az átlaguk 34 másodperc. Mivel 20 lengést mértél, el kell osztani 20-al, így az 1 lengés ideje 1,7 másodperc.


A lengésidő csak azon múlik tehát, hogy milyen hosszú az ingád, úgyhogy most csak példaszámokat mondtam.


Na a mérést utána megismételheted nehezebb testtel is, ha szeretnéd, ugyan ezt az időt fogod kapni.


Szintén bizonyítottad, hogy a kitéréstől is független, mert a 20 lengésidő mérésekor mind 3 alkalommal más magasságból engedd el.


És ami a legfontosabb, hogy vesd össze az elméleti értékkel!


A képletből kiszámolod az elméleti értéket, pl 80 centis inga esetén a lengésidő:


T = 2Pi * gyök(0,8/9,8)= 1,79 s.


Kicsinek tűnik, de tényleg annyi, majd te is meglátod :)


Szóval az elméleti értéket összeveted azzal, amit a 3x20 lengésidő átlagára kaptál (osztani kell 20-al!), és kiszámolod, hogy hány %-al tértél el az elmélettől. Jelen példák szerint te mérték 1,7-et, de elmélet szerint 1,79-et kellett volna kapni, akkor:


(1,7/1,79)*100 = 94,9%, ami azt jelenti, hogy 5,1%-al tértél el az elméleti értéktől. Ami egyébként nem rossz.


Szóval ezt mid lelehet írni. A méréseket megcsinálhatod többször is, nem feltétlen 3x (minél több, annál pontosabb), és a tömeget nem is kell változtatni, ha nem szeretnéd, az csak extra :) de ez is elég, ha ezeket leírod. Jó munkát, ha ezt választod.

2014. márc. 9. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!