Egy kis matematika, segítene valaki?


Két falu 70 km-re van egymástól. Két kerékpáros a két faluból reggel nyolckor indul egymással szemben. Az egyik sebessége 13 km/h a másiknak meg 15 km/h. Mikor találkoznak? Hány kilométert tesznek meg találkozásukig külön-külön?


Két autó ugyanazon az útvonalon halad. Az egyik 20 métert a másik 25 métert tesz meg másodpercenként. Amikor a gyorsabb autó célba ér, akkor a másik még 6 km-re lesz a céltól. Hány perc alatt teszi meg a távot a gyorsabb kocsi? Milyen hosszú az útvonal?

egyenlettel kéne megoldani valahogy. :/


2009. dec. 13. 19:57
 1/2 anonim ***** válasza:

Első:

Azt kell felhasználni, hogy amikor találkoznak, az általuk összesen megtett út a két falu távolsága, mivel egyszerre indultak egymással szemben. Így a találkozásig eltelt időt t-vel jelölve:

13t+15t=70

28t=70

t=10/4=2,5 óra

Az ezalatt megtett út pedig már külön külön s=v*t alapján számolható.


Második:

Hasonlóan az elsőhöz, csak itt nem a megtett utak összegét, hanem a különbségét tudjuk, t-vel a gyorsabb autó célbaérkezéséig eltelt időt jelölve (és a km-t átváltva m-be):

25t-20t=6000

5t=6000

t=1200s=20 perc

Az útvonal pedig ismét az s=vt képlettel számolható, ahol mivel a célig tartó útvonalat kérdezik, a gyorsabb autó sebességével kell számolni.

2009. dec. 14. 16:49
 2/2 anonim ***** válasza:
Még csak annyit fűznék hozzá, hogy könnyebb felírni az egyenleteket, ha lerajzolod a dolgokat például egy egyenesre és bejelölöd az ismert távolságokat.
2009. dec. 14. 16:50