Iansomerhalder kérdése:

1. Mi az értelmezési tartománya? Lg (3x a négyzeten-16x+5) + lg (7x+5)? és 2. mennyi az x? - > x alapú log 6=2?

köszönöm !!! :)
2014. márc. 8. 16:48
 1/3 A kérdező kommentje:
és ennek a függvénynek hogy f(x)= 1/2 alapú log x +2, mi az inverz párja?
2014. márc. 8. 16:49
 2/3 anonim ***** válasza:

1. Az argumentumon belül csak pozitív érték állhat, tehát ahol a


3x^2-16x+5>0 ÉS


7x+5>0


egyenlőtlenségek egyszerre teljesülnek, ott van a függvénynek értelmezési tartománya.


2. log(x)[6]=2


A jobb oldalt írjuk át x alapú logaritmusra: 2=log(x)[x^2]:


log(x)[6]=log(x)[x^2]


A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt


6=x^2, tehát x=gyök(6) és/vagy x=-gyök(6), de mivel a logaritmus alapja csak pozitív de 1-től különböző szám lehet, ezért x=gyök(6).

2014. márc. 8. 17:10
 3/3 anonim ***** válasza:

Inverzet a következőképpen szoktunk számolni:


log(1/2)[x+2]=y egyenletet kell x-re rendezni.


A jobb oldal: y=log(1/2)[(1/2)^y], így az egyenlet:


log(1/2)[x+2]=log(1/2)[(1/2)^y]


A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt


x+2=(1/2)^y, tehát x=(1/2)^y-2 lesz az inverzfüggvény.

2014. márc. 8. 17:12