köszönöm !!! :)2014. márc. 8. 16:48
1/3 A kérdező kommentje:
és ennek a függvénynek hogy f(x)= 1/2 alapú log x +2, mi az inverz párja?
2014. márc. 8. 16:49
2/3 anonim válasza:
1. Az argumentumon belül csak pozitív érték állhat, tehát ahol a
3x^2-16x+5>0 ÉS
7x+5>0
egyenlőtlenségek egyszerre teljesülnek, ott van a függvénynek értelmezési tartománya.
2. log(x)[6]=2
A jobb oldalt írjuk át x alapú logaritmusra: 2=log(x)[x^2]:
log(x)[6]=log(x)[x^2]
A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt
6=x^2, tehát x=gyök(6) és/vagy x=-gyök(6), de mivel a logaritmus alapja csak pozitív de 1-től különböző szám lehet, ezért x=gyök(6).
3/3 anonim válasza:
Inverzet a következőképpen szoktunk számolni:
log(1/2)[x+2]=y egyenletet kell x-re rendezni.
A jobb oldal: y=log(1/2)[(1/2)^y], így az egyenlet:
log(1/2)[x+2]=log(1/2)[(1/2)^y]
A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt
x+2=(1/2)^y, tehát x=(1/2)^y-2 lesz az inverzfüggvény.