Hogyan készítenél el 2,5dm3 0,15M-os Na2CO3 oldatot?


Holnap írok kémiából, és sokat hiányoztam mostanában. Ezeket a számolós feladatokat totál nem értem, neki sem tudok állni.

Előre is köszönöm, ha valaki elmagyarázza nekem?



2014. febr. 19. 18:26
 1/1 anonim ***** válasza:

Bár azt írtad hogy mára kell, de hátha még tudok segíteni.


Szóval tudjuk hogy n=c*V, ebből megtudhatjuk a szükséges Na2CO3 anyagmennyiségét. n=0,15*2,5=0,375 mol.


Na ez még nekünk nem az igazi, mólt nem tudunk mérni csak grammot mérleggel, szóval lássuk ez vajon hány gramm. Erre is van ugye képletünk: m=n*M (általában n=m/M alakban írjuk de én ezt az egyenletet beszoroztam M-mel hogy egyből m-met számíthassuk). A nagy M a periódusos rendszerből nézhető ki: 2*(Na) + (C)+ 3*(O) = 2*23 + 12 + 3*16 = 106 g/mol. Innen már könnyű, csak behelyettesítjük: m=0,375*106=39,75 gramm. Ezt kimérjük mérlegen, a 2,5 dm3 vizet (=2,5 liter) meg például mérőhengerrel vagy mondjuk akár konyhai mérőpohárral, és feloldjuk a port.

2014. febr. 20. 10:52