Fizika feladatok, hullámok?


1.Mekkora az egymástól 30cm távol fekvő pontok fáziskülönbsége a 4 Hz frekvenciájú 4 m/s sebességgel terjedő hullámban?

Megoldás: 0,6 pi=107,94 fok

2.Pontszerű hullámforrásból gömbhullámok indulnak ki. Frekvenciájuk 800 Hz, terjedési sebességük 400 m/s. Mekkora a fáziskülönbség a hullám két olyan pontja között, amelyek 40 cm, ill. 70 cm-re vannak a hullámforrástól?

Megoldás: 1,2 pi=216 fok



2014. febr. 11. 22:11
 1/2 bongolo ***** válasza:

1)

4 Hz azt jelenti, hogy másodpercenként 4 teljes hullámzás történik, vagyis T = 1/4 s egy hullám periódusideje.

Ennyi idő alatt s = v·T = 4·1/4 = 1 m-rel kerül odébb a hullám egy pontja.

A 30 centi ennek 3/10 része, vagyis a 2π-nek (360°-nak) is a 3/10 része a fáziskülönbség.

2π·3/10 = 0,6π

360°·3/10 = 3·36° = 108°

(nem tudom hogy jöhetett ki az a ronda száma megoldásban...)


2)

Ezt is ugyanilyen módszerrel oldhatod meg.

Csak annyi trükk van az előzőhöz képest, hogy most a hullámforráshoz képest 40 illetve 70 centire lévő pontokat kérdez. Ezek egymáshoz képest 30 centire vannak, azzal kell számolni.

2014. febr. 11. 23:34
 2/2 A kérdező kommentje:
köszike :D
2014. febr. 11. 23:56