Egy megfelelő nagyságú edény aljához rögzített függőleges helyzetű rugó végére 500 g tömegű, 2,5 l térfogatú labdát erősítettek, amelynek hatására a rugó 2,5 cm-rel nyomódott össze. Az edénybe addig töltjük a vizet, ameddig a labda teljes egészében a víz alá kerül. Számítsd ki a rugó megnyúlását! Készíts rajzot is, a labdára ható erők feltüntetésével! A víz sűrűsége 1000 kg/m3. Oldd meg a feladatot úgy is, hogy nem hanyagolod el a levegőben (sűrűsége 1,3 kg/m3) fellépő felhajtó erőt!

2014. febr. 8. 11:36
 1/2 bongolo ***** válasza:

Kezdetben a labdára hat az m·g=5N nehézségi erő lefelé és a D·x rugóerő felfelé (ahol x=0,025m a rugó összenyomódása). A két erő egyező nagyságú. Ebből ki tudod számolni a D rugóállandót.


Utána a vízben nehézségi erő és rugóerő is hat rá továbbra is (csak a rugóerő kisebb), és hat még rá a felhajtóerő felfelé: Ff = ρ·V·g, ρ=1000 kg/m³, V = 2,5 l = 2,5·10⁻³ m³

A rugóerő pont akkora, hogy most ennek a háromnak az eredője 0, vagyis: mg = Ff + Dx₂. Ebből x₂ kijön.

(De ez nem megnyúlás, hanem összenyomódás...)


Másik:

Kezdetben felhajtóerő is hat felfelé, ezért már akkor is mg = Ff₁ + D·x alapján jön ki a D. Nem ugyanaz lesz, mint az előbb, mert x=2,5 cm változatlan.


Viszont az a helyzet, hogy a levegő felhajtóerejét is beszámolva kevésbé változik a végeredmény, mint amikor g=9.81 m/s² helyett g=10 m/s² nehézségi gyorsulás értékkel számolunk.

2014. febr. 8. 17:31
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom! :)
2014. febr. 8. 18:21