Irodalmi fogalmak elemzésében kérem a segítségeteket, mi jellemzi az alábbiakat?
impresszionizmus: Hatás, benyomás, A pillanatnyi hangulatok, érzések megfogalmazása. (Renoir, Monet,Manet,Gauguin)
Szimbolizmus: Jelképes ábrázolási mód, szimbólumok használatával.
Szimbólum: Jelkép, utalás szerű kép. Homályosan utal egy dologra, érzésre, önmagánál többet jelent. (Ady Endre)
Posztumusz: Hátrahagyott, szellemi alkotás, amely a szerző halála után kerül a közönség elé.
Avantgárd: A XX. század elejére jellemző művészi mozgalmak gyűjtőneve. Jellemzői: radikális újítás, merészen eltérő,újszerű, lázad a polgári társadalom ellen, gazdag eszköztár, gazdag kifejezésmód, eltűnnek a műfajhatárok, kitágítja a művészet határait, hagyományok elvetése, egyéni ötletek, egyéni lelemények.
Realizmus: a 19. század közepén kialakult, a valóságnak átfogó, hű, és a jellemző vonásokat kiemelő ábrázolására törekvő művészeti, irodalmi irányzat.
Naturalizmus: irodalmi, képzőművészeti és színházi irányzat, amely az egészen valósághű, aprólékos részletekre kiterjedő ábrázolásra törekszik, és nem mellőzi azok bemutatását sem, amelyeket máskülönben szokványosnak, hétköznapinak vagy éppen riasztónak, taszítónak ítélnek.
Szecesszió: az avantgárd legkorábbi fázisa, a századforduló jellegzetes képző- és iparművészeti irányzata, stílusként nehezen értelmezhető, historizmus- és eklektikaellenes mozgalom, ami minden országban másként nyilvánult meg.
Posztmodernség: Az irodalom posztmodern jelenségei: az intertextualitás, a szövegtípusok vegyítése, a nézőpontok és hangnemek váltogatása. A hangnem és a beszédmód személyes lesz, a regionális sajátosságok és színezetek a látótérben kerülnek és kifejeződnek, a történetiség és a szűkebb-tágabb helyi tradíciók is reflektorfénybe kerülhetnek. A kultúrtörténet korábbi szakaszai, mozzanatai mint a jelen identitás megértéséhez segítséget adó tényezők fontosak. Szerepet kap a kultúrtörténeti kontinuitás és a kultúra komplexitása, a különféle tudatformák (művészet, tudomány, teológia, pragmatika stb.) kölcsönviszonya. A posztmodern nyelvszemlélet kérdőjele miatt az irodalmi szöveg jelentése meghatározhatatlannak látszik, az újraolvasások és újraértelmezések a mű relativizmusát csaknem végtelenné növelik. Előtérbe kerül a szöveg poétikai megformáltsága. Az epikában a történet helyett szövegek újraírása, újraértelmezése, szövegek közti kapcsolatok keresése uralkodik.
Hát ennyit tudtam segíteni.:)
Remélem valami ilyesmire gondoltál, és segítettem=)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!