Hányadik emeletre kell menni a liftnek, hogy összesen a legkevesebb energiával mind a 21 ember a megfelelő emeletre jusson?

Egy 21 emeletes ház földszintjén 21 ember áll a lépcsőn melletti lift előtt. A földszintről az emberek mindegyike a ház valamelyik emeletére szeretne feljutni de nincs közöttük két olyan, aki ugyanarra. Egy emelet megtétele a lépcsőn felfelé minden ember esetén ugyanannyi energiát igényel és ez pontosan háromszor annyi mint amennyi egy emelet lefelé megtételéhez szükséges.A liftet csak arra lehet használni, hogy egyetlen alkalommal legfeljebb 25 embert felvigyen a ház egyik emeletére.Innen másik emeletre már csak lépcsőn mehetnek tovább az emberek. Hányadik emeletre kell menni a liftnek, hogy összesen a legkevesebb energiával mind a 21 ember a megfelelő emeletre jusson?

2014. febr. 4. 17:03
 1/2 A kérdező kommentje:
megoldás segítségeként jól jöhet, hogy csak ezek az eredmények közül lehet választani: 13, 14, 15, 16, 17
2014. febr. 4. 17:04
 2/2 bongolo ***** válasza:

Hányadikos vagy?


Ha X ember elindul a lépcsőn és minden emeleten 1 ember ott marad mert megérkezett, akkor együtt ennyi emeletet mennek:

  1+2+3+...+X = X·(X+1)/2        (Számtani sorozat összegképlete)

Mindig ez az összefüggés lesz, akár felfelé, akár lefelé indul el X ember. Ha felfelé, akkor ez 3·X·(X+1)/2 energiát jelent.


Na most az alsó N emeletre felmehet gyalog N ember a lépcsőn. A maradék 21−N embert felviszi a lift az L-edik emeletre, értelemszerűen L>N kell legyen a minimális energiához. Ott 1 ember pont helyben van, L−N−1 embernek lefelé kell elindulnia, a maradék (21−N)−(1+(L−N−1)) = 21−L embernek meg felfelé.


A kérdés: L


Az energiák:

N ember felfelé:     3·N·(N+1)/2

1 ember helyben:   0

L−N−1 ember le:   (L−N−1)(L−N)/2

21−L ember fel:     3·(21−L)(22−L)/2


Ezeknek az összege:

(Az összeg dupláját érdemes számolni, mert minek mindegyiket kettővel elosztani? Ha nem osztjuk el, akkor is ugyanott lesz minimális az energia, csak éppen dupla annyi jön így ki.)


3(N²+N) + (L² −2LN+N² −L+N) + 3(21·22 − 43L + L²)

= 4L² −2LN −130L + 4N² + 4N + 1386


Az 1386-ot nem is érdemes hozzáadni, a minimum helye (vagyis hogy milyen N és L értéknél lesz az érték a legkisebb) attól nem változik meg.


4L² − 2L(N+65) + 4N² + 4N

Ez L-ben másodfokú. (N-ben is, de az L a kérdés, szóval az a fontos.) Alakítsuk át teljes négyzetté:


(2L − (N+65)/2)² − (N+65)²/4 + 4N² + 4N

= [ 2L − (N+65)/2 ]² + [ 15N² − 104N − 4225 ]/4


Ennek a minimuma ott van, ahol az első, négyzetes tag értéke nulla. Vagyis L = (N+65)/4

Viszont ezen a négyzetes tagon kívül az N-es tagok is befolyásolják a minimumot. Alakítsuk azt is teljes négyzetté:

(a 4225-öt megint nem is érdemes leírni, mert csak a minimum értékét befolyásolja, azt nem, hogy milyen N-nél van a minimum. Persze 4-gyel sem muszáj osztani hasonló okokból)

Jobb ötletem van, mert nincs kedvem teljes négyzetté alakítani, ronda lenne. A másodfokú függvény minimuma (parabola csúcsa) (x₁+ x₂)/2-nél van, ami (ha a megoldóképletet behelyettesítjük) -b/(2a)

Ez most N = 104/30

Itt van tehát a minimuma a 15N²−104N kifejezésnek fentebb


Ez sajnos nem egész szám: 3,466...

N = 3 a legközelebbi egész, annál lesz legkisebb az N-es kifejezés értéke.

L = (N+65)/4 = 68/4 = 17, ennél lesz nulla az [L,N]-es négyzetes tag


Vagyis a 17. emelet a megoldás.

2014. febr. 4. 23:34