Fizika. a D=20 N/m rugóállandójú rugóra egy 0,3kg tömegű testet függesztünk. Ehhez a testhez vékony cérnával 0.1 kg-os másik testet erősítünk úgy hogy az a nagyobb test alatt lóg. (? )

Mekkora és milyen irányú gyorsulással indulnak el a testek, ha a köztük lévő cérnaszálat elvagjak? Mekkora lesz a rugó legkisebb megnyúlása a cérna elvagasa után?
2014. febr. 2. 11:12
 1/3 bongolo ***** válasza:

m₁ = 0,3 kg

m₂ = 0,1 kg


F = D·x

x = F/D a megnyúlás.


Ha eleve csak az m₁ lenne a rugón, akkor a megnyúlás X₁ = m₁·g/D lenne.

Ehhez képest még m₂·g erővel húzza lejjebb a rugót az m₂.

Ha elszakad a cérna, akkor pont ugyanekkora, m₂·g erővel kezdi el gyorsítani a rugó az m₁ testet felfelé.

m₁·a = m₂·g

a = g·m₂/m₁


(Valójában persze az van, hogy a rugót a két test (m₁+m₁)g erővel nyújtotta meg, ezért ekkora erővel hat a rugó felfelé a két testre. Amikor a cérna elszakad, ez az erő változatlan, de a gravitációs erő már csak m₁·g maradt. A kettő különbsége, vagyis m₂·g gyorsítja felfelé m₁-et.)


Persze az m₂ test g gyorsulással indul el lefelé.


b) Legkisebb megnyúlás:

A legnagyobb megnyúlás X₂ = (m₁+m₂)·g/D volt. A cérna elvágása után az X₁ megnyúlás körül A = X₂−X₁ amplitúdójú harmonikus rezgőmozgást végez az m₁ tömeg. A kilengés alul X₂ = X₁ + A, felül pedig X₁ − A. Ez a legkisebb megnyúlás.

2014. febr. 2. 22:03
 2/3 anonim ***** válasza:
Ugye nem gimis alapfizikán adták fel ezt?
2014. febr. 3. 18:27
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Ez egy érettségi feladatból van azt hiszem.
2014. febr. 4. 15:57