Függvény jellemzésében valaki segítene? (ÉK, ÉT, zérushely stb)


kilencedikes tananyagról lenne szó, el kéne magyarázni, hogy hogy tudom megállapítani az ÉK-T, ÉT-T, szig.mon nőt/csökk.-t, stb.

Nagyon sürgős lenne, hétfőn témazáró :(



2014. febr. 1. 15:51
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha le tudod rajzolni a grafikonját:


ÉT = amit x tengelyen bejár

ÉK = amit y tengelyen bejár

zérushely = ahol metszi az x tengelyt

2014. febr. 1. 16:20
 2/2 anonim ***** válasza:

Értelmezési tartomány: azok az x értékek, amikre értelmezve van a függvény; például ha a függvényünk az 1/x függvény, akkor a 0-t kivéve minden számot beírhatunk, így az értelmezési tartománya R\{0}.


Értékkészlet: az értékkészlet megállapításához az f(x)=c parametrikus egyenletet kell megoldani, az eredeti példánál maradva


1/x=c, ezt x-re kell rendeznünk; *x, :c ->x=1/c, c nem lehet 0, tehát c értéke bármi lehet, csak 0 nem, így az értékkészlet is R\{0}.


Zérushely: ehhez az f(x)=0 egyenletet kell megoldanunk.


Monotonitás: mivel 9.-es vagy, ezért azt csak ábrázolás után tudod megmondani.


Paritás: a függvény páros, ha szimmetriatengelye az y-tengely (például az |x| ilyen), páratlan, ha az origóra középpontosan szimmetrikus (mint az x függvény), egyébként nem beszélünk paritásról.


Nagyjából ennyi. Ha valami nem megy, akár privátban is megkereshetsz.

2014. febr. 1. 16:47