KÖr és egy egyenes metszéspontját hogy számítsam ki?

Megvan a kör és az egyenes egyenlete, felírtam egyenletrendszerbe, de ugye úgy 2 ismeretlenem lesz, úgyhogy az egyenes egyenletébe megcsináltam hogy(e: 6x+4y=2) y= 1/2-3/2x , és így az y-t behelyettesítettem a kör egyenletébe (x-1)négyzet + (y+1) négyzet= 13, de nem jött ki a megoldás, könyve írnak olyat hogy y=mxb, de az irány tangenset hogy fogom kiszámolni ha nincs meg az adott pont ami kell hozzá stb.. Amúgy a feladat a sokszínű matematika feladatgyűjtemény 11-12 könyvben van(piros) 3718 feladat, Aki tud segítsen légyszíves.

#matematika #kör #egyenes #köregyenlet #kör és egyenes metszéspontja #egyenesegyenlet
2014. febr. 1. 13:28
 1/4 anonim ***** válasza:

Tehát:


6x+4y=2 }


(x-1)^2+(y+1)^2=13 }


Az első egyenletből y=(1-3x)/2, ezt beírjuk a másodikba:


(x-1)^2+((1-3x)/2+1)^2=13 /elosztjuk a 2-vel

(x-1)^2+(1,5-1,5x)^2=13 /zárójelbontás

x^2-2x+1+2,25-4,5x+2,25x^2=13 /összevonás

3,25x^2-6,5x+3,25=13 /-13

3,25x^2-6,5x-9,75=0 /*:3,25

x^2-2x-3=0


Megoldóképletből: x1=3 és x2=-1, ezeket visszaírjuk a a kifejezettbe:


y1=(1-9)/2=-4

y2=(1+3)/2=2


Tehát a metszéspontok: (3;-4) és (-1;2).

2014. febr. 1. 14:10
 2/4 A kérdező kommentje:
Uhh, köszi szépen!:)
2014. febr. 1. 15:52
 3/4 anonim ***** válasza:

Egyébként az (Ax+By)=c (c ismert szám) egyenletű egyenes meredeksége -A/B.


Bizonyítás:


Általános suliban tanultuk, hogy az egyenesnek az a meredeksége, amivel meg van szorozva az x, például a 8x+6 függvénynek (ami egy egyenes) a meredeksége 8. Ha így írjuk fel:


y=8x+6, akkor már az egyenes egyenletét adtuk meg, ennek is a meredeksége 8. Tehát ha ilyen alakra rendezzük az egyenletet, akkor megkapjuk a meredekséget:


Ax+By=c /-Ax

By=-Ax+c /:B

y=(-A/B)x+c, tehát a meredeksége -A/B.

2014. febr. 1. 19:11
 4/4 A kérdező kommentje:
De ezzel a meredekséggel is csak behelyettesítünk, hiszen itt is megkaptuk az y-t, amit behelyettesítünk,nem?
2014. febr. 2. 14:50