A könyv téved, vagy én nem vettem figyelembe valamit? (matek)


Az 1, 2, 3, 4 számjegyeket felírjuk egy-egy cédulára, és beletesszük egy kalapba. Kihúzunk egy cédulát, felírjuk a rajta lévő számot egy papírra, aztán visszatesszük a cédulát. Ezt a műveletet négyszer egymás után megismételjük, így végül egy négyjegyű szám áll a papíron.


Hányféle olyan négyjegyű számot kaphatunk, mely nem nagyobb 3000-nél?


-------------

Ez a feladat a "sokszínű Matematika" c. könyvből van, aminek a megoldásait közölték egy oldalon. Erre a feladatra 32 a megoldás a megoldókulcs szerint, de szerintem ez téves.


Én úgy értelmeztem, hogy 2*4*4*4+1=129 eset lehetséges, mivel a <=3000 a szöveg szerint. De a megoldókulcs 2*4*4-el gondolkodott, ami még csak nem is veszi bele a 3000-et, hiszen az még lehet, csak annál nagyobb nem.



2014. jan. 30. 03:01
 1/7 anonim ***** válasza:

3000 nem lehet, mert 0-s számjegy nincs.

Csak 1, 2, 3 és 4 van.

A legnagyobb 3000 alatti szám, ami kijöhet, az 2431.

2014. jan. 30. 03:34
 2/7 A kérdező kommentje:

oh igaz, ebben én voltam a hülye :) nem figyeltem.

de azt leszámítva még a 32 szerintem nem helyes.

2014. jan. 30. 03:37
 3/7 anonim ***** válasza:

Szerintem ez ismétléses variáció, és 4x4x4x4/2, tehát 2x4x4x4 variáció lehet.

[link]

2014. jan. 30. 03:40
 4/7 anonim ***** válasza:

Mi az a +1? Egyébként igen, a könyv megoldása hibás. Mivel viszonylag kis számról beszélünk, úgy is bizonyíthatjuk, hogy hibás, hogy keresünk legalább 33 számot:


1111, 1112, 1113, 1114, 1121, 1122, 1123, 1124, 1131, 1132, 1133, 1134, 1141, 1142, 1143, 1144, 1211, 1212, 1213, 1214, 1221, 1222, 1223, 1224, 1231, 1232, 1233, 1234, 1241, 1242, 1243, 1244, 1311, ....


És még látszik, hogy sok megoldás van, így a 32 semmi szín alatt nem lehet jó megoldás.

2014. jan. 30. 08:30
 5/7 anonim ***** válasza:
Az is lehet, hogy te néztél rossz megoldást :)
2014. jan. 30. 09:41
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha nem nagyobb 3000nél akkor a feladat feltételei miatt csak 2-vel vagy 1-gyel kezdőthet. Ezért az első helyre csak két darab számot írhatunk és a többi helyre meg 4-4-4-et.

Így 2*4*4*4=128 darab ilyen szám van, mert visszatevéses mintavételről van szó.

2014. jan. 30. 14:33
 7/7 anonim válasza:
1xxx és 2xxx formájú számok jöhetnek ki, tehát 2*4*4*4 = 128-as eredmény jött ki nálam is. Kicsit felbosszant az ilyesmi. Megjegyzem, hogy a legnagyobb 3000 alatti szám, ami kijöhet az nem a 2431, hanem a 2444.
2016. szept. 12. 21:57